Erzurum'un ekonomik yapısı ve gelişme potansiyeli
Economic structure and development potential of Erzurum
  1. Tez No: 89832
  2. Yazar: GÖKALP NURİ SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT GÜLLAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERZURUM'UN EKONOMİK YAPISI VE GELİŞME POTANSİYELİ Gökalp Nuri SELÇUK Danışman : Prof. Dr. Talat GULLAP 1998, Sayfa : 111 Jüri : Prof. Dr. Talat GÜLLAP Bu çalışmada, Erzurum ilinin mevcut ekonomik durumu ve gelişme potansiyeli araştırıldı. Çalışmada, bölgelerarası gelişmişlik farklarının yarattığı problemlerde dikkate alınarak, bir ilin ekonomik bakımdan gelişmesinin ülke ve bölge açısından önemi vurgulandı. Araştırma yapdırken evvela, ekonomiyle yalan alakaları olması nedeniyle, ilin idari ve coğrafi yapısı ortaya konuldu. Daha sonra ekonomik yapı, sanayi, tarım ve hizmetler şeklinde sektörlere ayrılarak incelendi. Bu yapılırken önce her sektör için mevcut durum ortaya konuldu. Bunu takiben ilgili sektörün sorunları ve gelişme önerileri tartışıldı. Veriler toplanırken birincil ve ikincil kaynaklarla birlikte, günümüz teknolojisinin önemli bir veri kaynağı olan internetten ve internet içerisindeki kamu kurumları web sayfalarından istifade edildi. Çalışma sonucunda Erzurum ilinin gelişmesi için öncelik arzeden sektörlerin neler olduğu ve gelişme yönünde çözülmesi gereken problemlerin varlığı ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS ECONOMIC STRUCTURE AND DEVELOPMENT POTENTIAL OF ERZURUM Gökalp Nuri SELÇUK Supervisor : Prof. Dr. Talat GULLAP 1998, Page : 111 Jury : Prof. Dr. Talat GÜLLAP In this work, the present economic situation and the development potential of Erzurum were studied. In the work, the importance of economic development of Erzurum was determined by taking into consideration the problems on interregional development variations. For the research is connected to economy closely, the geographical and administrative structures were presented. The economic structure was divided into sectors such as industry, agriculture and services. For each sector, present situation was pointed out, and the problems and solutions for each were discussed. On the process of gathering data, not only primary and secondary sources but also internet, an important data source, and the web pages of public corporations were used. As a result of the study, the sectors that have primary importance for the development of Erzurum and the presence of the problems that should be solved were explained.