Tip I sağdan sansürlü weibull dağılımına sahip süreçlerde üstel ağırlıklandırılmış hareketli ortalama kontrol grafikleri
Exponentially weighted moving average control graphs for processes with Type I right-censored weibull distribution
- Tez No: 898386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız yaşam süresi verileri, üretim ve sağlık gibi sektörler başta olmak üzere birden fazla alanla ilişkilendirilen veri türleridir. Özellikle üretim sektöründe yaşam süresi verileri sistemin güvenilirliğini ölçmek adına büyük bir önem taşımaktadır. Hangi alanda olursa olsun sistemin sürdürülebilirliğini sağlamak için, süreci takip etmek ve kontrol altında tutmak çok önemlidir. Burada ortaya çıkan en büyük problemlerden biri ise süreci kontrol etmek için yol gösterici olan sistem içinde oluşan verilerin, maliyet veya zaman kısıtları sebebiyle sansürlü şekilde ortaya çıkmasıdır. Bu durumda, genel olarak kullanılan istatistiksel süreç kontrolü yöntemleri, sistemi doğru şekilde aktarmak açısından etkisini yitirmektedir. Bu tez çalışmasında Weibull dağılımına sahip sansürlü veriler için dağılımın parametrelerinin tahmini elde edilmiş; sansürlü veri için geliştirilen farklı istatistikler altında, EWMA kontrol grafikleri oluşturulmuştur. Farklı parametre değerleri ve sansür oranları üzerinden kontrol grafiklerinin performansı benzetim çalışması ile değerlendirilmiş ve gerçek hayat verisi üzerinde bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The lifetime data commonly encountered today is a type of data associated with multiple fields such as production and health. Life span data, especially in the production sector, is of great importance in measuring the reliability of the system. Regardless of the field, it is crucial to monitor and control the process to ensure the sustainability of the system. One of the major problems arising here is that the data generated within the guiding system for controlling the process may be censored due to cost or time constraints. In this case, the commonly used statistical process control methods lose their effectiveness in accurately conveying the system. In this thesis, the distribution parameters were estimated for censored data with Weibull distribution; EWMA control charts were created under different statistics developed for censored data. The performance of control over different parameter values and censorship rates was evaluated with a simulation study and an application was made on real- life data.