Genç futbolcularda saha testleri ile maç performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between field tests and match performance in young soccer players
- Tez No: 668108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KÖKLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbolda dayanıklılık performansını belirleyebilmek amacıyla kullanılan saha testlerinden elde edilen sonuçlar ile maç performansı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya 38 genç erkek futbolcu (yaş: 17.1±1.01 yıl, boy uzunluğu 177.17±5.38 cm, vücut ağırlığı: 71.18±5.60 kg; antrenman yaşı: 6,97±1.33 yıl) gönüllü olarak katılmıştır. Sporcuların dayanıklılık performansını belirleyebilmek amacıyla“Yoyo Aralıklı Toparlanma Seviye 1 Testi (YIRT1), 30-15 Aralıklı Fitness Testi (30-15AFT), Dairesel Modifiye Mekik Testi (DMMT), Tekrarlı Sprint Testi (TST) ve 40 m Sprint Testi (40m ST)”yapılmıştır. Maç performansını belirleyebilmek amacıyla bir hazırlık müsabakası yapılmış ve müsabaka sırasında sporcuların zamana bağlı hareket analizleri GPSsport (EVO 10Hz. Units Canberra Australia) ile kayıt altına alınmıştır. Zamana bağlı hareket analizi kapsamında yürüme (Bölge1:0-6.9 km.s-1 ), düşük şiddetli koşu (Bölge2: 7-12.9 km.s-1 ), orta şiddetli koşu (Bölge3: 13-17.9 km.s-1 ), yüksek şiddetli koşu (Bölge4: 18-20.9 km.s-1 ), sprint (Bölge5: >21 km.s-1 ) ve maçta kat edilen toplam mesafe değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler arasındaki ilişki düzeyine bakmak için pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Veriler arasındaki ilişki düzeyini açıklayabilmek için magnitude-based referans aralıkları kullanılmıştır (r9 mükemmel) (Hopkisn vd 2009). Yapılan istatistiksel analiz sonuçlarına göre sporcuların YIRT1 performansı ile maç performansı arasında orta düzeyde ve yüksek ilişki, 30- 15AFT performansı ile müsabaka performansı arasında orta düzeyde ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the investigate the relationship between field test performance used to determine endurance performance and match performance in young football players. Thirty-eight young football players (average age 17.1±1.01 years; height 177.17±5.38 cm; body mass 71.18±5.60 kg; training experience 6,97±1.33 years) participated. To determined the endurance performance in football players was used“Yoyo Intermittent Recovery Level 1 Test, 30-15 Intermittent Fıtness Test, Conconi-Shuttle Running Test, Repeated Sprint Test and 40 m Sprint Test”. GPS sport (Evo 10Hz Units Canberra Australia) is used to determine match performance. For time-motion analysis used walking (0-6.9 km.h-1), low intensity running (7-12.9 km.h-1), moderate-intensity running (13-17.9 km.h-1), very-high intensity running (18- 20.9 km.h-1), sprint (>21 km.h-1), match total distance and and high intensity running (>13 km.h-1). The Pearson correlation analysis and linear regression analysis were used to explained relationships between field test performance and match performance. To interpret the magnitude of the correlation coefficients, the following criteria were used: < 0.1 trivial, 0.1 < r < 0.3 small, 0.3 < r < 0.5 moderate, 0.5 < r 0.9 almost perfect (Hopkins vs 2009). Moderate and large correlations were found between YIRT1 performance and match performance. Moderate correlations were found between 30-15IFT performance and match performance. Moderate correlations were found between Anaerobic Stayed running speed and low intensity running in the match. As a result, the performance tests used within the scope of the study, it is associated with the different performance components that occur during the competition, however, it does not provide sufficient information to evaluate the game as a whole, therefore, it is understood that evaluating the performance of the competition on the performance parameters obtained from a single test is not a correct approach. Keywords : Soccer, Aerobic Endurance, Anaerobik Endurance, Field Test, Match Performance in Soccer