7.sınıf matematik dersi rasyonel sayılar konusundaki kavram yanılgılarının matematiksel modelleme etkinlikleri ile yapılan öğretim bağlamında incelenmesi
An examination of misconceptions regarding rational numbers in 7th grade mathematics lesson within the context of teaching with mathematical modeling activities
- Tez No: 898419
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNAY BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı; ortaokul yedinci sınıf matematik dersi sayılar ve işlemler öğrenme alanının alt öğrenme alanı olan rasyonel sayılar konusunun öğretiminde oluşabilecek kavram yanılgılarının tespiti ve matematiksel modelleme etkinliklerinin kullanımının kavram yanılgılarını gidermeye etkisini incelemektir. Bu çalışmada nitel ve nicel araştırmanın birlikte kullanıldığı karma yöntem araştırması kullanılmıştır. Çalışma grubunu; 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Van ilinin Çaldıran ilçesinde bulunan bir ortaokulun yedinci sınıf düzeyinde öğrenim gören 24 öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin rasyonel sayılar konusundaki kavram yanılgılarını belirlemek için“Kavram Yanılgısı Tespit Testi 1”ve“Kavram Yanılgısı Tespit Testi 2”uygulanmıştır. Ayrıca kazanımlar göz önünde bulundurularak matematiksel modelleme etkinlikleri oluşturulmuş ve ders sonrasında uygulanmıştır. Üç haftalık uygulamanın ardından öğrencilere son test uygulanmış ve grubu temsilen 9 öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS paket programı ile analiz edilirken, nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin ön test sonuçları ve son test sonuçları kıyaslanmış yüzde ve frekans değerlerine bakılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerde; rasyonel sayının pay kısmını tam kısma yazma ve payda kısmını ondalık kısma yazma, devirli ondalık sayıları ondalık sayılar gibi düşünerek rasyonel sayıya çevirme, sıralama yaparken eksiyi görmezden gelme, payları kendi arasında paydaları kendi arasında toplama işlemi yapma, çarpma ve bölme işlemlerinde payda eşitleme ve negatif tam sayılı kesri bileşik kesre çevirirken toplama yerine çıkarma işlemi yapma olmak üzere altı tane kavram yanılgısı tespit edilmiştir. Matematiksel modelleme etkinlikleri sonunda akademik başarı olarak öğrenciler“orta”seviyeden“iyi”seviyeye gelmişlerdir. Oluşan kavram yanılgılarının ise kısmi düzeyde giderildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; to analyze the misconceptions that may occur in the teaching of rational numbers, which is the sub-learning area of the numbers and operations learning area of the 7^th grade mathematics course in secondary school and to examine the effect of the use of mathematical modeling activities on eliminating misconceptions. In this study, mixed methods research was used, in which qualitative and quantitative researches were used together. Working group; It consist of 24 (twenty-four) students, studying at the 7^th grade level of secondary school in Çaldıran burgh of Van province in the 2023-2024 academic year.“Misconception Detection Test 1”and“Misconception Detection Test 2”were applied to determine students' misconceptions about rational numbers. Then, mathematical modeling activities were generated taking into consideration the achievements and were carried out after the lesson. After the three weeks performing, the last test was applied to the students and interviews were had with 9 students representing the group. While obtained quantitative data were analyzed with the SPSS package program, the qualitative data were analyzed with content analysis. The students' pre-test and post-test results were compared and the percentage and frequency values were examined. As a result of the research, writing the numerator part of the rational number to the whole part and writing the denominator part to the decimal part, converting decimal numbers to rational numbers by thinking of them as decimal numbers, ignoring the minus when sorting, adding the numerators among themselves and the denominators among themselves, equaling the denominator in multiplication and division operations and negative whole numbers, six misconceptions were identified, including subtraction instead of addition when converting a numbered fraction to a compound fraction. At the end of mathematical modeling activities, the students rose from“medium level”to the“good level”in terms of academic success. It was observed the misconceptions that occurred were partially eliminated.