Gençlik ve Spor Bakanlığında çalışan personellerin kurum içi iletişim becerileri ile bireysel performansları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the Relationships Between Internal Communication Skills and Individual Performances of Personnel Working in the Ministry of Youth andSports
- Tez No: 898418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KUYULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gençlik ve Spor Bakanlığında çalışan personellerin kurum içi iletişim becerileri ile bireysel performansları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya Gençlik ve Spor Bakanlığında çalışan personelden toplamda 400 kişi katılım sağlamıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığı personelinden katılım sağlayan bireyler gönüllülük esasına dayalı olarak seçilmiştir. Katılımcıların yaşları 24-48 arasında değişiklik göstermektedir. Elde edilen veriler istatistik paket programı SPSS.23 yazılımı aracılığıyla analiz edilip sonuçlar yorumlanmıştır. Demografik bilgiler ve diğer grup sorulara ait fikir edinilmesini sağlamak amacıyla, aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde dağılım gibi tanımlayıcı istatistik yöntemler kullanılmıştır. Likert ölçeğine göre elde edilen sıralı (ordinal) verilerde uyum analizi yapılmış ve bu ölçeklerin güvenilirlik analizleri Cronbach's Alpha güvenirlik katsayısı hesaplanarak yapılmıştır Kurum içi iletişim becerileri ve alt boyutları ile bireysel performans ortalama değerlerinin normal dağılım gösterip göstermediği Skewness-Kurtosis testi, kurum içi iletişim becerisi ve alt boyutları ile bireysel performans değerlerinin bazı demografik değişkenlerle ilişkisini tespit etmek amacıyla 𝑋 2 (Ki kare) testi ile kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationships between internal communication skills and individual performances of the personnel working in the Ministry of Youth and Sports. A total of 400 people working at the Ministry of Youth and Sports participated in the study. Participating individuals from the Ministry of Youth and Sports personnel were selected on a voluntary basis. The ages of the participants vary between 24-48. The obtained data were analyzed using the statistical package program SPSS.23 software and the results were interpreted. In order to gain insight into demographic information and other groups of questions, descriptive statistical methods such as arithmetic mean, standard deviation, frequency and percentage distribution were used. A fit analysis was made on the ordinal data obtained according to the Likert scale, and the reliability analyzes of these scales were made by calculating the Cronbach's Alpha reliability coefficient. Whether the mean values of in-house communication skills and their sub-dimensions and individual performance show a normal distribution. Skewness-Kurtosis test, in-house communication skills and It was used with the 𝑋 2 (Chi square) test to determine the relationship between sub-dimensions and individual performance values with some demographic variables.