Türkiye'deki dış ticaret işletmelerinin finansman ve muhasebe sorunları ve çözüm yolları
Financial and accounting problems and solution methods of foreign trade companies in Turkey
- Tez No: 89847
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ TÜRKİYE'DEKİ DIŞ TİCARET İŞLETMELERİNİN FİNANSMAN VE MUHASEBE SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI Tevhit KAHRAMAN Danışman: Prof. Dr. Muammer ERDOĞAN 1999, Sayfa: 243. Jüri: Prof. Dr. Muammer ERDOĞAN Türkiye 1980 yılından itibaren İhracata Dayalı Kalkınma modelini benimseyerek, dünya ekonomileri ile entegre olma hedefini açıkça ortaya koymuştur. Bu hedef doğrultusunda, 1980 yılında 2,9 milyar dolar olan ihracatını 1997 yılında 26,2 milyar dolar düzeyine yükseltmiş, sayılan 17 bine ulaşan ihracatçısıyla ihracata konu olan mal çeşidini geniş bir yelpazeye yayarak 15 bin seviyesine çıkartmayı başarmıştır. 1996 yılından itibaren ise, Avrupa Birliği ülkeleri ile Gümrük Birliği çerçevesinde yapmış olduğu ticaret anlaşmaları ile dünya platformundaki yerini almaya başlamıştır. Bu gelişmelere rağmen, ihracatımızın mevcut seviyesi, İhracata Dayalı Kalkınma modelini başarıyla uygulayan ülkelerin ihracatıyla karşılaştırıldığında yetersiz kalmakta ve büyük kaynaklara sahip ülkemizin gerçek potansiyelini yansıtamamaktadır. Dış ticaret işletmelerimizin sorunlarını belirlemek ve çözüm önerileri sunmak üzere bu konuda yapılmış olan çalışmalar araştırılmış ve konu ile ilgili bir anket çalışması yapılmıştır. Bu anket çalışmasında ülkemiz ekonomisinde önemli bir işleve sahip ve dış ticaret işletmeleri içerisinde %76.47 ve istihdam itibariyle %35.26'lik bir payı olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) büyük dış ticaret işletmelerine göre yapısal, finansal ve idari sorunlarının olduğu tespit edilmiştir. Büyük ölçekli dış ticaret işletmelerinin profesyonel yöneticilere sahip olması ve hukukî yapılan itibariyle her türlü finansal araç ve tekniklerden faydalanabilmeleri, bu işletmelerin sorunlarının minimum seviyede kalmasını sağlamaktadır. Dış ticaret KOBİ'lerinin yönetiminde ise, dış ticaret konusunda genellikle tecrübesiz, iyi eğitim görmemiş, üretim ve yönetim anlayışı geleneksel olan, değişime karşı, piyasa verilerini değerlendirmede mesleki ve teknik bilgilerden yoksun, kendilerinden başka yönetici istemeyen ve yüksek maliyet gerektirdiğinden profesyonel yönetici istihdam etmeyen kişiler bulunmaktadır. Bu durum, yönetim problemlerinin oluşmasına ve dolayısıyla finansal sorunlara neden olmaktadır. Bu olumsuzlukların giderilebilmesi için bu işletmelerin bilgilendirilmeleri yanında, yönetim, teknik ve ekonomik güçleri birleştirilerek şirketleşmeleri sağlanmalıdır. Ankete katılan dış ticaret işletmeleri, işlemlerinin muhasebeleştirilmesinde Tekdüzen Hesap Planı açısından hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını ifade etmektedirler. Ancak, yabancı para ile olan işlemlerin değerlendirilmesinde ve yabancı ülkelerdeki iştiraklere ait işlemlerin konsolidasyonunda dönüştürme maliyetlerinin ortaya çıkmaktadır. Bu hususlarla beraber, yeni finansal tekniklerin kullanılmasıyla ortaya çıkacak olan sorunların giderilmesine yönelik standartların oluşturulması için gerekli mevzuat değişikliklerinin yapılması zorunludur.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Ph. D. Thesis FINANCIAL AND ACCOUNTING PROBLEMS AND SOLUTION METHODS OF FOREIGN TRADE COMPANIES IN TURKEY Tevhit KAHRAMAN Supervisor ; Prof. Dr. Muammer ERDO?AN 1999, 243 Pages Jury : Prof. Dr. Muammer ERDO?AN Turkey has clearly accepted the aim of integration into world economies adopting the development model based on export since 1980. Parallel with this method, it increased its export to 26,2 billion dollars level in 1997 which was 2,9 billion dollars in 1980 and with 17 thousand exporters, it increased the product types for export to the level of 15 thousand numbers. It has started to take place in the world platform with commercial treaties with the countries of European Union in the conditions of Customs Union. In spite of this development, present level of our export is insufficient when comparing with the export of the countries applying the development model based on export successfully and it is not able to show the real potential of our country that has great sources. The works about this subject, designating the problems of foreign trade businesses and presenting the solution suggestions, were searched and a questionnaire was realised about this subject. In this questionnaire, it was understood that Small and Middle Sized Businesses (SMSB), having an important function in our country and having a share of %76.47 in foreign trade businesses and a share of %35.26 in employement, have more structural, financial and managerial problems than big foreign trade busineeses. Having proffessional managers and using all kinds of financial means and techniques, large sized foreign trade businesses have been making the problems of these businesses stop at the minimum level. There have been some people; those are usually inexperienced in foreign trade, less educated, having the traditional ideas of production and management, opposite to development, lack of technical and professional knowledge to evaluate the market results, unwilling to employ proffessional managers for their high cost, in the management of Small and Middle Sized Foreign trade businesses. This condition causes management problems and as a result, financial problems. It is necessary for these businesses to unite their knowledge, managerial, technical and economic powers to remove these negativenesses and to be companies. Foreign trade businesses participating in this questionnaire espress that they have no problems in accounting their operations for the point of Uniform Accounting System. However change cost appears in evaluating the operations with foreign currency and in consolidation with the partnerships in foreign countries. Together with this subject, necessary changes of law must be done to form some standards for solving the problems that would appear as a result of using new financial techniques.