Kronik boyun ağrılı kadınlarda aletli klinik pilates egzersizlerinin ve manuel terapi uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılması: Randomize kontrollü tek kör çalışma
Comparison of efficacy of instrumented clinical pilates exercises and manual therapy practices in women with chronic neck pain: A randomized controlled single-blind study
- Tez No: 898475
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASLAN TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı kronik boyun ağrılı kadınlarda aletli klinik pilates egzersizlerinin (AKPE) ve manuel terapi uygulamalarının (MTU) etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: 40 kronik boyun ağrılı kadın randomize olarak AKPE (n=20) ve MTU (n=20) gruplarına ayrıldı. İki gruba da 6 hafta, haftada 2 gün, toplam 12 seans tedavi uygulandı. Katılımcıların yaş, ağırlık, boy uzunluğu, vücut kitle indeksi, mesleği, medeni durumu, boyun ağrı süresi sosyo-demografik veri formuyla; boyun ağrı şiddeti Görsel Analog Skala (GAS) ile, boyun özür düzeyi Boyun Özür İndeksi ile, servikal eklem hareket açıklığı (EHA) Cervical Range of Motion aleti (CROM) ile, servikal eklem pozisyon duyusu mutlak hatası (EPD) CROM ile, baş-boyun postürü kraniovertebral açı (KVA) ve servikotorasik açı (STA) ile, boyun farkındalık düzeyi Fremantle Boyun Farkındalık Anketi Türkçe versiyonuyla (FreBFA) ile, psikolojik semptomları Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) ile değerlendirildi. Klinik veri değerlendirmeleri tedavi öncesinde ve sonrasında olmak üzere iki kere tekrarlandı. Bulgular: AKPE ile MTU gruplarının sosyo-demografik verileri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study to compare the effectiveness of equipment-based clinical pilates exercises (EBCPE) and manual therapy practises (MTP) in women with chronic neck pain. Materials and Methods: 40 women with chronic neck pain were randomly divided into EBCPE (n=20) and MTP (n=20) groups. Both groups received treatment for for 12 sessions. Participants' age, weight, height, body mass index, occupationa, marital status, neck pain duration, neck pain with Visual Analog Scale (VAS), neck disability level with Neck Disability Index, Cervical Range of Motion device (CROM) cervical joint range of motion (ROM), cervical joint position sense absolute error (JPS) with CROM, head-neck posture with craniovertebral angle (CVA) and cervicothoracic angle (CTA), neck awareness level with Fremantle Neck Awareness Questionnaire (FreNAQ), psychological symptoms with Hospital Anxiety and Depression Scale (HADQ) were assessed. Clinical data assessments were repeated twice, before and after treatment. Results: Socio-demographic data of EBCPE and MTP groups were similar. In the comparison of pre- and post-treatment assessments in the EBCPE group, a significant improvement was found in all parameters except left lateral flexion ROM and neck awareness level neglect subsection (p>0,999) after treatment. In the comparison of pre- and post-treatment assessments in the MTP group, a significant improvement was found in all parameters except the neck awareness level neglect subsection (p>0,999) after treatment.