Dentolabial değişkenlerin estetik algı ile ilişkisinin göz takip cihazı ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between dentolabial variables and aesthetic perception with eye tracking device
  1. Tez No: 898476
  2. Yazar: FURKAN HACIEYVAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE ECE GEDUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çekici bir gülümseme, bireyin dış görünüşüne katkıda bulunarak ve insanlar üzerindeki olumlu izlenimi artırır. Güzellik subjektif bir yorum olduğu için, estetik kılavuzlar yanlış anlamaları ve gereksiz tedavileri azaltarak sonuçların iyileşmesini sağlar. Eğitimin, estetik algı ve tedavi gereksinimlerinde büyük rolü vardır ve fakülteler arasında farklılık gösterir. Göz takip teknolojisi, estetik değişkenlere odaklanma seviyelerini nesnel olarak değerlendirmekte kullanılabilir. Çalışmanın amacı, diş hekimliği öğrencilerinin estetik değişkenlere odaklanma düzeylerini ve eğitim seviyesi ile gülümseme parametrelerini değerlendirme derecesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışmaya, 189 (71 erkek, 118 kadın) öğrenci dahil edildi. İdeal gülümsemeye sahip bir gönüllüden alınan cephe fotoğrafı üzerinde orta hat, gülme hattı, bukkal koridor ve oklüzal kant parametreleri dijital olarak değiştirelerek modifiye fotoğraflar oluşturuldu. Bu fotoğraflar, bir grup yüz ve diğer grup sadece gülümseme görüntüsü kırpılmış şekilde iki gruba ayrılarak göz takip cihazı programına (Tobii X2-60, Stokholm, İsveç) yüklendi ve rastgele şekilde gözlemcilere gösterilerek göz takip cihazı (Tobii Spark) ile bireylerin ilgili alanlara ilk ve toplam odaklanma süresi, ve ziyaret sayısı kaydedildi. Katılımcılar, her fotoğraf için Likert ölçeğinde beğeni skorlarını kaydetti. Çalışmanın sonuçlarına göre bukkal koridor değişkeninde öğrencilerin dönem durumlarına göre anlamlı farklılık olduğu görüldü. Eğitim seviyesi arttıkça estetik algı seviyesinde kısmi artış bulundu. Tüm değişkenler için kontrol gruplarından sapma miktarları arttıkça beğeni seviyelerinin likert ölçeğine göre düştüğü görüldü.
Özet (Çeviri)
An attractive smile contributes to an individual's appearance and increases the favourable impression on people. As beauty is a subjective interpretation, aesthetic guidelines reduce misunderstandings and unnecessary treatments, leading to improved outcomes. Education plays a major role in aesthetic perception and treatment requirements and differs between faculties. Eye tracking technology can be used to objectively assess the level of focus on aesthetic variables. The aim of the study was to examine the level of focus on aesthetic variables and the relationship between the level of education and the degree of evaluation of smile parameters in dental students. In this study, 189 students (71 males, 118 females) were included. Modified photographs were created by digitally changing the midline, smile line, buccal corridor and occlusal cant parameters on a frontal photograph taken from a volunteer with an ideal smile. These photographs were divided into two groups, one group with the face image cropped and the other group with only the smile image cropped, uploaded to the eye tracker programme (Tobii X2-60, Stockholm, Sweden) and randomly shown to the observers, and the initial and total focusing time and the number of visits to the relevant areas were recorded by the eye tracker (Tobii Spark). Participants recorded Likert-scale liking scores for each photograph. According to the results of the study, there was a significant difference in the buccal corridor variable according to the term status of the students. As the level of education increased, a partial increase in the level of aesthetic perception was found. For all variables, as the amount of deviation from the control groups increased, the liking levels decreased according to the Likert scale.