Eğitim Aile Sağlığı merkezlerine başvuran hastalarda kardiyometabolik hastalıklar ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Cardiometabolic diseases and healthy lifestylebehaviors among patients applied to educational family health center
- Tez No: 898483
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA PARILDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada kardiyometabolik hastalıkların sıklığını öğrenmek, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını öğrenmek ve kardiyometabolik hastalık varlığı ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma SBÜ İzmir Tepecik EAH Aile Hekimliği Kliniği'ne bağlı çalışan iki Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran toplam 369 gönüllü birey ile yapılmıştır. Hastalara bilimsel araştırmalara yönelik literatür taranarak oluşturulan literatür ile uyumlu anket ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği yüz yüze uygulanmıştır. Veriler SPSS 25.0 veri tabanı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the prevalence of cardiometabolic diseases, investigate healthy lifestyle behaviors, and establish the relationship between cardiometabolic diseases and healthy lifestyle behaviors. Materials and Methods: The study involved 369 voluntary individuals at two Education Family Health Centers affiliated with SBÜ Izmir Tepecik Training and Research Hospital Family Medicine Clinic. Participants completed a face-to-face survey based on literature-reviewed scientific research and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale.