Türkiye'deki yönetim pratikleri çerçevesinde bir değerlendirme: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi
An evaluation within the framework of management practices in Türkiye: Presidential government system
  1. Tez No: 898524
  2. Yazar: MELİSA YILDIZ UMUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKKO MEHMET BOZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye'nin idari yapısında köklü değişiklikler getirmiş ve bu değişikliklerin yönetim pratikleri üzerindeki etkileri hem akademik hem de pratik açıdan büyük bir önem arz etmektedir. Bu araştırma, Türkiye'de 2018 yılında yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yönetim pratikleri üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye'nin siyasi yapısında önemli bir değişiklik olan bu sistemin, yönetim süreçleri, karar alma mekanizmaları ve kamu yönetimi üzerindeki yansımaları incelenmiştir. Araştırma, sistemin uygulanabilirliğini, etkinliğini ve yönetimsel verimliliğini analiz ederek, mevcut durumun bir değerlendirmesini sunmayı hedeflemektedir. Araştırma, nitel araştırma yönteminin bir kombinasyonunu kullanarak gerçekleştirilmiştir. Literatür taraması ve doküman analizi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin teorik çerçevesini ve uygulama örneklerini anlamak için kullanılmıştır. Bu araştırma, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Türkiye'deki yönetim pratikleri üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde ele alması, sistemin genel değerlendirmesini ve geleceğe yönelik önerilerini sunması ve gelecek araştırmacılara kaynak olması bakımında önemlidir.
Özet (Çeviri)
The Presidential System of Government has brought radical changes in Turkey's administrative structure, and the effects of these changes on administrative practices are of great importance both academically and practically. This research aims to evaluate the effects of the Presidential Government System, which came into force in 2018, on administrative practices in Turkey. The reflections of this system, which is a significant change in Turkey's political structure, on governance processes, decision-making mechanisms and public administration are analyzed. The research aims to provide an assessment of the current situation by analyzing the applicability, effectiveness and administrative efficiency of the system. The research was conducted using a combination of qualitative research methods. Literature review and document analysis were used to understand the theoretical framework and implementation examples of the Presidential System of Government. This research is important in that it provides a comprehensive overview of the effects of the Presidential Government System on governance practices in Turkey, provides an overall assessment of the system and recommendations for the future, and serves as a resource for future researchers.