Sürdürülebilir topraksız tarım uygulamalarına (hidroponik ve akuaponik) yönelik geliştirilen eğitim içeriğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the educational content developed for sustainable soilless farming practices (hydroponics and aquaponics)
- Tez No: 898527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE SOMUNCU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin, sürdürülebilir akuaponik ve hidroponik sistem konularının ilişkili olduğu ana kavramlar üzerinden bilişsel yapılarını incelemek ve bu doğrultuda geliştirilen öğretim sürecine yönelik öğrenci görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılı, İzmir ili Urla İlçesine bağlı bir ortaokulun 6. sınıfında öğrenim görmekte olan 20 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden bütüncül tekli durum çalışma deseni kullanılmıştır. Sürdürülebilir akuaponik ve hidroponik sistemler ve ilişkili olduğu kavramlara yönelik 6 haftalık bir uygulama süreci tasarlanmış, Matematik ve Bilim Uygulamaları dersinde etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecinde, akuaponik ve hidroponik sistem STEM etkinlikleri yapılmış ve okul dışı öğrenme ortamı olarak topraksız tarım çilek serasına eğitim gezisi düzenlenmiştir. Veri toplama aracı olarak, 10 anahtar kavramdan oluşan (Akuaponik Sistem, Geri Dönüşüm, Gübre, Küresel İklim Değişikliği, Azot Döngüsü, Tasarruf, Sürdürülebilir Kalkınma, Madde Döngüsü, Tarım, Hidroponik Sistem) kelime ilişkilendirme testi ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin STEM etkinliklerine, okul dışı öğrenme ortamına yapılan eğitim gezisine ve topraksız tarıma yönelik görüşlerini ortaya çıkarmak için yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Kelime ilişkilendirme testinde üretilen kelimelerin frekans tablosu hazırlanarak kesme noktası tekniğine göre kavram ağları oluşturulmuştur. Yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenerek değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, etkinlik öncesinde öğrencilerin bazı kavramlar hakkında bilgi sahibi olmamakla beraber kavram yanılgılarının olduğunu, etkinlik sonrasında ise anlamlı öğrenmeler sağlandığını ve kavram yanılgılarının giderildiğini göstermektedir. Bu çalışma sonunda sürdürülebilir akuaponik ve hidroponik sistem STEM etkinliklerinin, öğrencilerin,“Geri Dönüşüm, Küresel İklim Değişikliği, Azot Döngüsü, Tasarruf, Sürdürülebilir Kalkınma, Madde Döngüsü, Tarım, Hidroponik Sistem, Akuaponik Sistem”konularının temel kavramlarını anlamalarına yardımcı olduğu, öğrenciler tarafından ilgi çekici ve eğlenceli bulunduğu, sorumluluk kazandırdığı ve işbirlikçi çalışmayı desteklediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the cognitive structures of secondary school students through the main concepts related to sustainable aquaponics and hydroponic system topics and to determine student views on the teaching process developed in this direction. The study group of the research consists of 20 students studying in the 6th grade of a middle school in Urla District of Izmir Province in the 2023-2024 academic year. The holistic single case study design, one of the qualitative research methods, was used in the research. A 6-week implementation process was designed for sustainable aquaponic and hydroponic systems and related concepts, and activities were carried out in the Mathematics and Science Applications course. During the implementation process, aquaponic and hydroponic system STEM activities were carried out and an educational trip to a soilless agriculture strawberry greenhouse was organised as an out-of-school learning environment. As a data collection tool, a word association test consisting of 10 key concepts (Aquaponic System, Recycling, Fertiliser, Global Climate Change, Nitrogen Cycle, Saving, Sustainable Development, Matter Cycle, Agriculture, Hydroponic System) was applied as a pre-test and post-test. A structured interview form was used to reveal the students' views on STEM activities, the educational trip to the out-of-school learning environment and soilless agriculture. The frequency table of the words produced in the word association test was prepared and concept networks were created according to cut-off point technique. The data obtained from the structured interview form were analysed and evaluated by content analysis method. The results of the research show that students had misconceptions about some concepts before the activity, but after the activity, meaningful learning was achieved and misconceptions were eliminated. At the end of this study, it was determined that sustainable aquaponic and hydroponic system STEM activities helped students understand the basic concepts of 'Recycling, Global Climate Change, Nitrogen Cycle, Saving, Sustainable Development, Matter Cycle, Agriculture, Hydroponic System, Aquaponic System', were found interesting and fun by the students, gained responsibility and supported collaborative work.