Bilinçli farkındalık (mindfulness) eğitimi alan çocukların ebeveyn görüşlerinin incelenmesi
An investigation of parental opinions of children who received conscious awaraness (mindfulness) training
  1. Tez No: 898553
  2. Yazar: KÜBRA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, erken çocukluk dönemindeki çocukları bilinçli farkındalık eğitimi almış ebeveynlerin bilinçli farkındalık kavramına ilişkin algılarını, bakış açılarını, deneyimlerini ve çabalarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu çocukları bilinçli farkındalık eğitimi almış 10 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak literatürün detaylı olarak taranmasının ardından araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Hazırlanan bu görüşme formu ebeveynlerin bilinçli farkındalığa dair genel bakış açılarını belirlemeye yönelik sorular, deneyim ve çabalarını belirlemeye yönelik sorular ve çocuklarına olan etkilerini belirlemeye yönelik sorular olmak üzere üç ana başlık altında derlenen 13 sorudan oluşmaktadır. Alınan yanıtların derinlemesine incelenmesi ve olguları açığa çıkarabilmek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen (olgubilim) kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre ebeveynlerin bilinçli farkındalık kavramını tanımlama biçimleri literatürdeki bazı tanımlarla benzerlik gösterse de bazı belirli kavramlarla sınırlı kaldığı görülmüştür. Ebeveynlerin genel olarak bilinçli farkındalığı öğrenme ve uygulama açısından çaba gösterdiği ve çocuklarını da bilinçli farkındalık konusunda desteklediği görülmüştür. Ayrıca, bilinçli farkındalık eğitiminin çocukların sosyal duygusal öğrenme becerilerini geliştirdiği ve çocukların da bilinçli farkındalık eğitiminden ve egzersizlerinden oldukça memnun oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the perceptions, perspectives, experiences and efforts of parents whose children in early childhood have received mindfulness training regarding the concept of mindfulness. The study group of the research consists of 10 parents whose children have received mindfulness training. In the research, a semi-structured interview form created by the researcher was used as a data collection tool after a detailed review of the literature. This interview form consists of 13 questions compiled under three main headings: questions to determine parents' general perspectives on mindfulness, questions to determine their experiences and efforts, and questions to determine their effects on their children. Phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used to examine the responses received in depth and reveal the facts. According to the results of the research, it has been determined that although the way parents defined the concept of mindfulness was similar to some definitions in the literature, it was limited to some specific concepts. Also, it has been determined that parents generally make an effort to learn and practice mindfulness and support their children in mindfulness. Additionally, it has been determined that mindfulness training improves children's social emotional learning skills, and these children are very satisfied with mindfulness training and exercises.