William Shakespeare'in Hamlet oyunundaki 'Hamlet' karakterinin yolculuğunun Lacan'ın 'Arzu Nesnesi' kavramıyla dans performansı üzerinden yorumlanması
Creating a dance performance of the journey of the 'Hamlet' character in William Shakespeare's play Hamlet with Lacan's 'Object of Desire' concept
- Tez No: 898557
- Danışmanlar: PROF. TUĞÇE TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez-eser çalışmasında, William Shakespeare'in Hamlet karakterinin zihninin Jacques Lacan'ın arzu nesnesi, imgesel düzlem, simgesel düzlem, Öteki, fallus kavramlarından hareketle bir performansının oluşturulması hedeflenmiştir. Hamlet'in zihnindeki karmaşık düzen ve trafiğe odaklanılmış, karakter Lacan perspektifiyle analiz edilmiş, Lacan kavramları ve Hamlet karakteri baz alınarak metnin bedenselleşmesi araştırılmıştır. Bu süreçte Lacan kavramlarından çıkarılan erteleme, tekrar, döngüsellik ve sınır kelimeleri ve Hamlet karakterinin eylem-eylemsizlik anları üzerine doğaçlamalar yapılmıştır. Ortaya çıkan harekete dair malzemeler karakterin zihninin hareket haritasına evrilmiştir, ayrıca Hamlet'in repliklerinden doğan imajinasyonlardan faydalanılmıştır. Hamlet'in arzu nesnesi“taç”olarak belirlenmiş, arzu nesnesi ile kurduğu ilişkiye odaklanarak eserin yapısı kurulmuştur. Bu ilişki Hamlet'in zihninde seçili karakterlerle kurduğu ilişkiyi de belirlemiştir. Araştırma boyunca felsefe, psikanaliz, tiyatro ve günümüz hareket araştırma metodları ve dans disiplinleri bir araya getirilmiştir ve bir bütün oluşturulması gözetilmiştir. Sanatsal, edebi ve düşünsel birçok disiplin tarafından benimsenen Hamlet kakterinin zihin karmaşasının disiplinlerarası bir yaklaşımla koreografisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis-work, it is aimed to create a performance of the mind of William Shakespeare's Hamlet character based on Jacques Lacan's concepts of object of desire, imaginary plane, symbolic plane, Other, phallus. The complex order and traffic in Hamlet's mind was focused on, the character was analyzed from the Lacan perspective, and the embodiment of the text was investigated based on Lacan's concepts and the character of Hamlet. In this process, improvisations were made on the words of postponement, repetition, cyclicity and limit derived from Lacan's concepts and the moments of action and inaction of the character of Hamlet. The materials regarding the resulting movement evolved into the movement map of the character's mind, and also the imaginations arising from Hamlet's lines were used. Hamlet's object of desire was determined as the“crown”, and the structure of the work was established by focusing on the relationship he established with the object of desire. This relationship also determined the relationship Hamlet established with the selected characters in his mind. Throughout the research, philosophy, psychoanalysis, theatre and contemporary movement research methods and dance disciplines were brought together and a whole was sought to be created. The mental confusion of the Hamlet character, which was adopted by many artistic, literary and intellectual disciplines, was choreographed with an interdisciplinary approach.