Hofstede kültür boyutları ile bireysel yenilikçilik boyutları arasındaki ilişkinin Kanonik Korelasyon Analizi ile incelenmesi
Investigation of the relationship between Hofstede culture dimensions and individual innovativeness dimensions with Canonical Correlation Analysis
- Tez No: 898556
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA GÜRSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, Hofstede'nin kültürel boyutları ile bireysel yenilikçilik boyutları arasındaki ilişki çok değişkenli analizlerden kanonik korelasyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, kültürel değerlerin bireylerin yenilikçilik eğilimleri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, Türkiye'de yaşayan yetişkin bireylerden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın teorik çerçevesi, Hofstede'nin kültürel boyutları teorisine dayanmaktadır. Bu teori, kültürel farklılıkları beş ana boyutta incelemektedir: güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma, bireyselcilik/kollektivizm, erillik/dişilik ve uzun vadeli/yakın vadeli yönelim. Bireysel yenilikçilik ise, bireylerin yeni fikirleri benimseme, geliştirme ve uygulama yeteneklerini ifade eden bir kavramdır. Araştırma, betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Örneklem, 424 katılımcıdan oluşmuş ve veriler çevrimiçi ve matbu anketler aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak, demografik bilgi formu, Bireysel Yenilikçilik Ölçeği (BYÖ) ve Bireysel Kültür Değerleri Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Betimsel istatistikler, korelasyon analizi ve kanonik korelasyon analizi gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, kültürel boyutlar ile bireysel yenilikçilik arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between Hofstede's cultural dimensions and individual innovativeness dimensions was examined using canonical correlation analysis from multivariate analysis. The main purpose of the research is to reveal the effects of cultural values on individuals' innovativeness tendencies. In this context, data obtained from adult individuals living in Turkey were analyzed. The theoretical framework of the research is based on Hofstede's cultural dimensions theory. This theory examines cultural differences in five main dimensions: power distance, uncertainty avoidance, individualism/collectivism, masculinity/femininity, and long-term/short-term orientation. Individual innovativeness refers to the ability of individuals to adopt, develop, and implement new ideas. The research was conducted using a descriptive and relational survey model. The sample consisted of 424 participants, and data were collected through online and printed questionnaires. Data collection tools included a demographic information form, the Individual Innovativeness Scale (IIS), and the Individual Cultural Values Scale. The analysis of the obtained data was performed using SPSS software. Statistical techniques such as descriptive statistics, correlation analysis, and canonical correlation analysis were used. According to the analysis results, significant relationships were found between cultural dimensions and individual innovativeness.