Alevde cam şekillendirmede kullanılan farklı renklerdeki effetre ve borosilikat camların uyumunun incelenmesi
Investigation of the compatibility of different coloured effetre and borosilicate glasses used in flame glass forming
  1. Tez No: 898572
  2. Yazar: BURCU ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ GÜNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Cam hayatımızın birçok alanında, farklı koşullarda bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar varlığını sürdürmekte olan cam, sanat alanında da bizlere birçok imkân sunmaktadır. Camın şekillendirme teknikleri kapsamında, alevde cam şekillendirmede bunlardan birisidir. Bu çalışma, alevde cam şekillendirmede kullanılan farklı renklerdeki effetre ve borosilikat camlarının uyumunun incelenmesi konusunda yapılan literatür araştırmaları, edinilmiş bilgileri ve kişisel denemeleri içermektedir. Bu araştırmada birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; camın tanımı, kimyasal yapısı ve tarihçesine değinilmiştir. Üçüncü bölümde; cam şekillendirme teknikleri anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde; alevde cam şekillendirme tekniğinin tarihi, avantajları, cam kullanımı, kullanılan yumuşak ve sert camların karşılaştırılması, kullanılan camlar ve kimyasal yapıları hakkında bilgiler verilmektedir. Beşinci bölümde; alevde cam şekillendirme tekniğini kullanarak çalışan cam sanatçılarından örnekler verilmektedir. Altıncı bölümde; tez kapsamında kullanılan renkler dâhilinde efettre camların kendi aralarındaki uyum denemeleri, borosilikat camların kendi aralarındaki uyum denemeleri, effetre ve borosilikat camların kendi aralarındaki uyum denemeleri yapılmıştır. Kişisel uygulamalar ve sonuç kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Glass is found in many areas of our lives under different conditions. Glass, which has existed from the past to the present, offers us many opportunities in the field of art. Within the scope of glass shaping techniques, flame glass shaping is one of them. This study includes literature researches, information and personal experiments on the harmony of different coloured effetre and borosilicate glasses used in flame glass shaping. In the first part of this research; information about the purpose, scope and method of the study is given. In the second chapter; the definition, chemical structure and history of glass are mentioned. In the third chapter; glass forming techniques are explained. In the fourth chapter; the history of flame glass forming technique, advantages, glass usage, comparison of soft and hard glasses used, information about the glasses used and their chemical structures are given. In the fifth chapter; examples of glass artists working using the flame glass forming technique are given. In the sixth chapter; within the scope of the colours used within the scope of the thesis, compatibility experiments between effetre glasses, compatibility experiments between borosilicate glasses, compatibility experiments between effetre and borosilicate glasses were made. Personal applications and conclusion section are included.