Rekabetçi üstünlük sağlamada üretim stratejilerinin rolü Erzurum ili imalat işletmelerinde bir uygulama
The Role of manufacturing strategies in maintaining competitive superiority
- Tez No: 89858
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERCİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET YÜKSEK LÎSANSTEZÎ REKABETÇİ ÜSTÜNLÜK SAĞLAMADA ÜRETİM STRATEJİLERİNİN ROLÜ Tamer ESKİ Danışman : Prof. Dr. Aysel ERCİŞ 1999-SAYFA : 120 Jüri : Prof.Dr. Aysel ERCİŞ Globalleşen dünyamızda rekabetçi üstünlük sağlayarak kalıcı firmalar olmayı başarmak işletmelerin en büyük gayesini oluşturmaktadır. Firmaların bölgesel, ülke içinde ve dışmda maruz kaldıkları rekabette üstünlük sağlamak için geliştirdikleri değişik yöntem ve teknikler mevcuttur. Ancak gözlendiği şekliyle rekabette üstünlük sağlayacak faktörler hep üretim dışı faaliyetlerde aranmış, üretimin rolü hep ikinci planda tutulmuştur. Özellikle Japonların üretim orijinli rekabetçi üstünlük sağlamaları başta A.B.D. olmak üzere diğer dünya devletleri için dikkat çekici ve yönlendirici olmuştur. Araştırmanın amacı rekabetçi üstünlük sağlamada üretim stratejilerinin rolünü belirlemektir. Bu maksatla Erzurum ilinde faaliyet gösteren 10 kişiden fazla işçi çalıştıran özel sektöre ait 75 adet imalat sanayi işletmesinde yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uygulanmış firmaların teknolojik seviyeleri ve üretim stratejileri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda firmaların rekabet güçlerinin yetersiz olduğu, teknolojik olarak ülke içi ve ülke dışı rakiplerin gerisinde kaldıkları ve verimliliklerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Fiyat ve kalite esaslı üretim yapmaktadırlar. Firmalar strateji geliştirmenin ilk ve en basit aşamasında yani içe dönük-nötr seviyesindedir. Kalifiye işgücüne, profesyonel yöneticilere ve fınansal sıkıntılarının çözümüne ihtiyaç duymaktadırlar. Teknolojide ve üretimde takipçi olmaktan öncü olmaya dönük çalışmaların bir an önce başlatılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE ROLE OF MANUFACTURING STRATEGIES IN MAINTAINING COMPETITIVE SUPERIORITY Tamer ESKİ Supervisor : Prof. Dr. Aysel ERCİŞ 1999- PAGE: 120 Jury : Prof. Dr. Aysel ERCİŞ In our globalising world, succeeding in being a long lasting firm by maintaining a competitive superiority over others is the biggest aim of the firms. They have various effective methods and techniques to overcome the local, internal and external rivalry which they confront. What has been discovered is that the factors to create a superiority in competition have been sought through many ways except for production, and therefore the role of production has so far remained a secondary one. In particular, the Japanese competitive superiority through production has been a striking and directing example for all the other countries in the world, especially for the U.S.A. The aim of this research is to find out the role of production strategies in establishing a competitive superiority. For this objective, a survey on seventy-five plants of private sector in Erzurum employing 10+ workers was done by the method of interviewing face to face. Their technological levels and production strategies of those firms have also been stated. The survey results have showed that their competition power is inadequate, that they have technologically fallen behind the other internal and external competitors, and that their productivity rate is low. Their production strategy is based on price and quality. The firms are at the primary and the simplest level in developing strategies; that is, they are at an inter-firm and neutral level. They need qualified work force, professional managers, and solutions to their financial drawbacks. Attempts to be leaders rather than followers in technology and production must be started as soon as possible.