Küreselleşmenin işletmelerin çevre politikaları üzerine etkileri
Effects of globalization on environment policies of businesses
- Tez No: 89857
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KÜRESELLEŞMENİN İŞLETMELERİN ÇEVRE POLİTİKALARI ÜZERİNE ETKİLERİ ŞakirAYBAR Danışman: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1999 Jüri : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Dünyadaki hızlı teknolojik, ekonomik, hukuki-politik ve sosyo-kültürel gelişme ve değişmeleri ifade eden ve adına küreselleşme denen bir süreç, asrımızın son çeyreğine damgasını vurmuştur. Ağırlıklı etki alam ekonomik olan bu süreç, genelde bütün ülkeleri, özelde ise işletmeleri büyük ölçüde etkilemektedir. Dünyada olumlu yada olumsuz birçok etkileri görülen süreç; işletmelerin de yönetim anlayışları, ortaklık oluşturma eğilimleri, üretim, pazarlama, finansman, teknoloji ve personel politikalarını etkilemektedir. Ancak olumlu veya olumsuz etkileriyle, küreselleşme süreci devam etmekte olup, geri döndürülmesi mümkün görünmemektedir Amacımız ülkelerin ve işletmelerin içine girdikleri bu yoğun değişim ortamının belirgin etkilerini kuramsal olarak ortaya koymak, işletmelere etkilerini bir anket çalışmasıyla araştırmak ve bu sürecin sunduğu fırsatlardan yararlanabilmek ve tehditleri aza indirebilmek için yapılması gerekenleri belirlemektir. Küreselleşme sürecinin etkileri, literatür taranarak kuramsal olarak ortaya konmuştur. Kuramsal olarak ortaya konan varsayımlar, üretici ve ihracatçı 50 işletmenin yöneticileriyle yapılan bir anket çalışmasıyla test edilmiş, ayrıca varılan sonuçlar makro ekonomik göstergelerle de karşılaştınimıştır. Araştırma sonucunda, küreselleşmenin Türk işletmelerim de çeşitli derecelerde etkilediği görülmüş, öne sürülen varsayımlar doğrulanmıştır. Sonuçlar ortaya konduktan sonra, bu süreçte; uluslararası kuruluşların, devletin ve işletmelerin yapması gerekenler hususunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS EFFECTS OF GLOBALIZATION ON ENVIRONMENT POLICIES OF BUSINESSES ŞakirAYBAR Supervisor: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1999 Jury : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL A process named globalization stating the rapid technological, economic, legal-politic,socio-cultural improvement and change in the world have made a great effect on the last quarter of our century. The field of major effect of this process is economic. It has affected not only all the countries but also the businesses in the world. This process has many effects in the world. Also this process has affected management, forming partnership, manufacturing, marketing, financing, technology and personnel policies of businesses. However with its positive and negative effects, this process have been continuing. It hasn't been seen possible to be returned back. Our aim is to present the fundamental effects of these intensive competitive conditions among the countries or businesses, theoretically, for consideration, and to find out its effects on businesses by means of a questionnaire study; in addition to determining the necessary precautions to lessen the threats and to make use of the opportunities of this process. The effects of globalization, were put forward theoretically, by researching the literature. These hypotheses were tested by questionnaires made with the managers of 50 manufacturer and exporter businesses. Besides, the taken results were compared with the macro-economic tables, hi the result of the research, it has been understood that globalization has effected the Turkish businesses in different degrees and expressed hypotheses were confirmed. After these results, some suggestions were made what the international organizations, the state and the businesses have to make about these questions in this process.