Algebraic and combinatorial properties of T-spread strongly stable ideals
T-yayılmış fazlasıyla kararlı ideallerin cebirsel ve kombinatoryal özellikleri
  1. Tez No: 898598
  2. Yazar: ERDEM ŞAFAK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYESHA ASLOOB TOPAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, t-yayılmış fazlasıyla kararlı monomsal idealleri çalıştık. Bir idealin t-yayılmış fazlasıyla kararlı olması için, tanım kriterinin sadece minimal monomsal üreteç kümesinde sağlanmasının yeterli olduğu kanıtlanmıştır. Bazı özel t-yayılmış fazlasıyla kararlı monomsal ideal sınıflarının, yani t-yayılmış Veronese ideallerin ve tyayılmış asal Borel ideallerin ve bunların Alexander çifteşlerinin üreteçleri, yüksekliği, Cohen-Macaulaylığı ve minimal serbest çözünümleri incelenmiştir. Ayrıca t-yayılmış esas Borel ideallerin Rees cebirlerini inceledik ve bunların ℓ-takas özelliğine sahip olduğunu gösterdik. Sonuç olarak, bir t-yayılmış esas Borel idealin Rees cebiri Koszul'dur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study t-spread strongly stable monomial ideals. It is proved that for an ideal to be t-spread strongly stable, it is sufficient for the definition criterion to be satisfied only on its minimal monomial generating set. The generators, height, Cohen-Macaulayness, and minimal free resolution of some special classes of t-spread strongly stable monomial ideals, namely, t-spread Veronese ideals and t-spread principal Borel ideals and their Alexander dual are studied. We also study the Rees algebras of t-spread principal Borel ideals, and it is shown that they have the so-called ℓ-exchange property. Consequently, the Rees algebra of a t-spread principal Borel ideal is Koszul.