Application of computational methods for investigating the role of vimentin in cancer prognosis and diagnosis
Vimentinin kanser prognozu ve teşhisinde rolünü araştırmak için hesaplamalı yöntemlerin uygulanması
  1. Tez No: 898674
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM PAZARBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATHANASIA PAVLOPOULOU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çeşitli hücresel süreçlerde rol oynayan bir iskelet proteini olan vimentin, kanserde potansiyel bir prognostik biyomarker olarak ilgi çekmiştir. Bu çalışmada, çeşitli kanser türlerinde vimentin ekspresyonunun prognostik önemini araştırmak amacıyla sistematik bir literatür taraması ve meta-analiz çalışması yapılmıştır. Yapılan kapsamlı arama sonucunda, çeşitli kanser türlerinden 14.784 hastayı kapsayan 115 uygun çalışma tespit edilmiştir. Vimentin ekspresyonu ile hastaların sağkalım sonuçları (genel sağkalım (OS), nükssüz/hastalıksız sağkalım (RFS/DFS), ilerlemesiz/metastazsız sağkalım (PFS/MFS) ve hastalığa özgü sağkalım (DSS)) arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için %95 güven aralıkları (CIs) ile birleşik risk oranları (HRs) hesaplanmıştır. Analizimiz, artan vimentin ekspresyonu ile birçok kanser türünde olumsuz sağkalım sonuçları arasında anlamlı bir korelasyon ortaya koymuştur. Özellikle, artan vimentin ekspresyonu olumsuz OS, RFS/DFS, PFS/MFS ve DSS ile ilişkilendirilmiştir. Bu bulgular, çeşitli kanser kohortları arasında tutarlı sonuçlar vermiştir. Ayrıca dahil edilen çalışmalar, çalışmanın yapıldığı ülkenin gelirine göre sınıflandırıldığında, düşük-orta gelir grubunda vimentinin aşırı ekspresyonu ile daha kötü genel sağkalım arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan meta-analiz çalışmasında, vimentinin geniş bir insan kanseri yelpazesinde umut verici bir prognostik biyomarker olduğunu destekleyen güçlü kanıtlar yer almaktadır. Bu bulgular, vimentinin prognostik sınıflandırmada ve kanser hastaları için kişiselleştirilmiş karar vermede potansiyel klinik faydasını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Vimentin, a cytoskeletal protein implicated in various cellular processes, has garnered significant interest as a potential prognostic biomarker in cancer. Herein, a systematic literature review and meta-analysis was conducted in order to investigate the prognostic significance of vimentin expression across diverse cancer types through in silico approaches. A comprehensive search yielded 115 eligible studies encompassing 14,784 patients, representing a broad spectrum of cancers. Pooled hazard ratios (HRs) with 95% confidence intervals (CIs) were calculated to assess the association between vimentin expression and patients' survival outcomes, including overall survival (OS), recurrence-free/disease-free survival (RFS/DFS), progression-free/metastasis-free survival (PFS/MFS) and disease-specific survival (DSS). Our analysis revealed a significant correlation between elevated vimentin expression and adverse survival outcomes across multiple cancer types. Specifically, increased vimentin expression was associated with poorer OS, RFS/DFS, PFS/MFS and DSS. These findings were robust and consistent across diverse cancer cohorts. Furthermore, when the studies were classified based on the host country's income, a significant association was found between vimentin overexpression and poorer OS in the lower-middle income subgroup. Collectively, our meta-analysis provides compelling evidence supporting vimentin as a promising prognostic biomarker across a wide range of human cancers. These findings underscore the potential clinical utility of vimentin in prognostic stratification and personalized decision-making for cancer patients.