Büveyhîler devlet teşkilatı (Saray, hükümet ve askerî teşkilat)
Buwayhids state organization (Palace, goverment and military organization)
  1. Tez No: 898745
  2. Yazar: SEVGİ KÜBRA BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Büveyhîler, 934-1056 (h. 322-448) yılları arasında hüküm sürmüş aslen Deylemli bir hanedandır. 934 (322) yılında İmâdüddevle Ali b. Büveyh'in Şîraz'a girmesi ile devletlerinin temelleri atılmıştır. 943 (332) yılında Rüknüddevle'nin Rey ve Cibâl, 945 (334) yılında da Muizzüddevle'nin Bağdat'ı hâkimiyetleri altına almaları ile devletlerinin Rey-Cibâl ve Irak kolları da kurulmuştur. Böylece İran ve Irak coğrafyasında hüküm süren Büveyhîler, bilhassa Bağdat'ta bulunan Abbâsî halifesini tahakkümleri altına almaları ile devrin siyasetinde söz sahibi olmuşlardır. Yapılan bu tez çalışmasında Büveyhîlerin devlet teşkilatı çeşitli yönlerden ele alınmıştır. Saray, hükümet ve askerî teşkilat başlıkları altında hazırlanan çalışmada, Büveyhîlerin hüküm sürdükleri yıllar içerisinde devlet teşkilâtlarında yer alan kurumlar ve görevliler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Buwayhids dynasty, originating from the Daylamite region, ruled from 934 to 1056 CE (322-448 AH). The foundation of their state was established in 934 (322 AH) when Imād al-Dawla 'Ali b. al-Buwayh entered Shīraz. The dynasty further expanded when Rukn al-Dawla captured Rey and Jibâl in 943 (332 AH) and Muizz al-Dawla seized Baghdad in 945 (334 AH), forming distinct branches in Rey-Jibâl and Iraq. The Buwayhids, who governed regions in both Iran and Iraq, significantly influenced the politics of the period, particularly through their subjugation of the Abbasid caliphate in Baghdad. This thesis examines the state organization of the Buwayhids, categorized under three primary titles: Palace, government, and military organization. It presents an analysis of the institutions and officials that constituted the Buwayhids state organization during their reign.