'Common raıl' dizel enjektör armatür kılavuzlamasının enjektör performansına etkisinin iyileştirilmesi
Improvement of common rail diesel injector armature guidance effect on injector performance
- Tez No: 898746
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SÜRMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşıt Tahrik ve Güç Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşıt Tahrik ve Güç Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Valf, armatür ve armatür pimi, dizel enjektörlerinde hidrolik basınç farklarını etkileyen kritik faktörlerdir ve püskürtme ile geri akış miktarlarının kontrolü için hayati öneme sahiptir. Bu bileşenler, enerji verimliliğini artırma ve motor emisyonlarını azaltma konusunda önemli roller oynamaktadır. Bu deneysel çalışma, valf, armatür ve armatür pimi kılavuzları arasındaki boşlukların etkilerini araştırmıştır. 49 adet 2000 bar basınçta çalışan müşterek hazneli enjektör (Bosch) kalibre edilmiş istasyonlarda üretilmiş ve test edilmiştir. Püskürtme miktarları hem minimum hem de maksimum işletme basınçlarında değerlendirilmiştir. Geri akış oranları özellikle maksimum basınçta incelenmiştir. Girdiler ile çıktılar arasındaki ilişkiyi analiz etmek için Python kullanılarak bir korelasyon matrisi oluşturulmuştur ve enjektör davranışlarını tanımlayan baskın özellikler belirlenmiştir. Artan enjektör hassasiyeti, azalan yakıt tüketimi ve artan enerji verimliliği ile ilişkilendirilmiştir. Çalışma, armatür ile armatür pimleri arasındaki boşluğun etkisinin, valf ile armatür arasındaki boşluktan daha belirgin olduğunu bulmuştur. Basınç arttıkça püskürtme miktarlarının arttığı gözlemlenmiş ve minimum basınç noktasında farklı çap grupları arasında kritik bir fark gözlemlenmemiştir. Armatür–armatür pimi ve valf–armatür boşlukları minimize edildiğinde, geri akış miktarları gruplar içinde tutarlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Valve, armature, and armature pin are critical parts influencing the hydraulic pressure differences in diesel injectors, essential for injection and backflow quantity control. These components play crucial roles in enhancing energy efficiency and reducing engine emissions. In this experimental study effects of clearances between the valve, armature, and armature pin guidance on injector performance were investigated. Forty-nine 2000 bar common-rail injectors (Bosch) were tested in calibrated stations. Injection quantities were assessed at both minimum and maximum operational pressures. Back-flow rates were specifically examined at maximum pressure. A correlation matrix was created using Python to analyze the relationship between inputs and outputs, identifying dominant characteristics that define injector behavior. Increased injector precision was correlated with reduced fuel consumption and enhanced energy efficiency. It is found that the effect of clearance between the armature and armature pins was more significant than that between the valve and armature. Injection quantities were observed to increase with increasing pressure, and no critical difference in injection quantities was noted among different diameter groups at the minimum pressure point. Backflow quantities were consistent within groups when the armature–armature pin and valve–armature clearances were minimized.