Çok işlenmiş besin tüketimi kısa tarama anketinin türkçe'ye uyarlanması ve çok işlenmiş besinlerin kardiyometabolik ve çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
Adaptation of the short screening questionnaire of highly processed food consumption into turkish and evaluation of the cardiometabolic and environmental effects of highly processed foods
- Tez No: 898772
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma yetişkinlerde Çok İşlenmiş Besin Tüketimi Kısa Tarama Anketi'nin (ÇİBTA) Türkçe'ye uyarlaması ve geçerlik güvenirliğinin değerlendirilmesi ile çok işlenmiş besinlerin kardiyometabolik ve çevresel etkilerinin değerlendirilmesi amaçlarıyla iki aşamalı olarak planlanmış ve yürütülmüştür. İlk aşamaya yaş ortalamaları 48,211,34 yıl olan 94 yetişkin birey dahil edilmiştir. Bireylere sosyo-demografik bilgilerini içeren bir anket formu uygulanmış ve besin tüketimleri 3 günlük besin tüketim kaydı (BTK) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted in two stages with the aim of adapting the Short Screening Questionnaire for Highly Processed Food Consumption (sQ-HPF) in adults to Turkish, evaluating its validity and reliability, and evaluating the cardiometabolic and environmental effects of highly processed foods (HPFs). The first stage included 94 adults with a mean age of 48,211,34 years. A questionnaire form including socio-demographic information was applied to the individuals and their food consumption was assessed with a 3-day food consumption record (FCR).