Yüzücülerde geri bildirimin kulaç mekaniğine etkisi: sualtı iletişim cihazı ile gerçek zamanlı geri bildirimin yüzme performansından sonraki geri bildirim ile karşılaştırılması
The effect of feedback on stroke mechanics in swimmers: comparison of real time feedback with underwater comminication device vs feedback after swimming performance
- Tez No: 898773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF CENGİZEL, PROF. DR. HACI AHMET PEKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştımanın amaçları: (a) yüzücülerde geri bildirimin kulaç mekaniğine etkisinin belirlenmesi ve (b) yüzmede su altı iletişim cihazıyla gerçek zamanlı geri bildirimin yüzme performansından sonraki geri bildirimle karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya yüzme branşından 7-8 yaş grubundan“lisanslı”30 sporcu, 9-12 yaş grubundan“bölgesel”30 sporcu, 13+ yaş grubundan“ulusal”30 sporcu olmak üzere toplam 90 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar 3x100 metre serbest stil yüzmede her birine geri bildirim olmaksızın, set sonunda geri bildirim ve kulaklıkla anında geri bildirim verilmiş ve her uygulama sonrası yüzme süresi, kulaç sayısı, kulaç süresi, kulaç mesafesi, kulaç oranı, yüzme hızı ve algılanan zorluk dereceleri incelenmiştir. Grup içi üç farklı geribildirimin kulaç mekaniği üzerine etkilerinin karşılaştırmaları RM Anova on Ranks, gruplar arası farkların belirlenmesi için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Su altı iletişim cihazıyla gerçek zamanlı geri bildirim sonrası tüm gruplarda yüzme süresinde anlamlı azalma, lisanslı yüzücülerde kulaç sayısında anlamlı azalma ve kulaç mesafesinde anlamlı artış, bölgesel ve ulusal sporcularda ise yüzme hızında anlamlı artış elde edilmiştir. Buna ek olarak kulaç süresi, kulaç oranı ve algılanan zorluk derecesi hiçbir grupta geribildirim türüne göre karşılaştırmalarda anlamlı farklı bulunmamıştır. Bu çalışmayla birlikte geri bildirimin performans üzerinde olumlu etkisi olduğu, özellikle lisanslı ve bölgesel sporcuların su altı iletişim cihazıyla gerçek zamanlı geri bildirimin yüzmede kulaç mekaniğine olumlu etki oluşturduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla yüzme performansını arttırmak için özellikle yeni başlayan yüzücülerde su altı iletişim cihazıyla geri bildirimin antrenörler ve sporcular tarafından kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of this research are: (a) to determine the effect of feedback on stroke mechanics in swimmers and (b) to compare real-time feedback with an underwater communication device in swimming with feedback after swimming performance. A total of 90 athletes, including 30“licensed”swimming athletes in the 7-8 age group, 30“regional”athletes in the 9-12 age group, and 30“national”athletes in the 13+ age group, participated in the research voluntarily. Participants were given real-time feedback via headphones and feedback at the end of the set, without any feedback during 3x100 meter freestyle swimming, and swimming time, number of strokes, stroke time, stroke distance, stroke rate, swimming speed and rating of perceived exertion were examined after each practice. RM Anova on Ranks was used to compare the effects of three different feedbacks within groups on stroke mechanics, and one-way analysis of variance was used to determine the differences between groups. After real-time feedback with the underwater communication device, a significant decrease in swimming time was achieved in all groups, a significant decrease in the number of strokes and a significant increase in stroke distance in licensed swimmers, and a significant increase in swimming speed in regional and national athletes. In addition, stroke time, stroke rate and rating of perceived exertion were not found to be significantly different in comparisons according to feedback type in any group. With this study, it has been determined that feedback has a positive effect on performance, and that real-time feedback, especially with licensed and regional athletes' underwater communication device, has a positive effect on stroke mechanics in swimming. Therefore, in order to increase swimming performance, it is recommended that coaches and athletes use feedback via underwater communication devices, especially for beginner swimmers.