EFL teachers' evaluations of the English coursebooks used in primary schools
İngilizce öğretmenlerinin ilkokulda kullanılan İngilizce ders kitaplarına yönelik değerlendirmeleri
- Tez No: 898885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çağdaş yaşamın gerekliliklerinden olan yabancı dil dünyada ve ülkemizde giderek popülerliğini arttırmaktadır. Gelişen dünyanın ayrılmaz bir parçası olan İngilizce artık hayatımızın her alanına girmiştir. Sağlıktan eğitime, ticaretten ekonomiye birçok alanda kendini göstermiştir. Türkiye de dünya çapında gelişen değişimlere uyum sağlamak adına her alanda olduğu gibi eğitimde de yeniliklere adım atmıştır. 2012'de yapılan 4+4+4 eğitim sisteminde İngilizce derslerinin yaş aralığı düşürülerek 4. sınıftan 2. sınıfa indirgenmiştir. Bu değişiklik İngilizce müfredatı ve ders kitaplarında da yenilikler meydana getirmiştir. Çünkü ders kitapları eğitimde eşitliği sağlamak ve standardı yakalamak adına eğitimin olmazsa olmaz biz bir parçasıdır. İngilizce müfredatında değişiklik yapılmasını da içeren 4+4+4 eğitim sisteminin Türkiye'de uygulamaya konulması, ders kitaplarının etkililiğinin bu yeni çerçevede değerlendirilmesine olan ilgiyi artırmıştır. Bu değişikliklerin öğretme ve öğrenmeyi nasıl etkilediğini anlamak, eğitim paydaşlarına değerli bilgiler sağlamalıdır. İngilizce ders kitaplarının değerlendirilmesi ise eğitim uygulamaları ve sonuçları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Eğitimciler ve yetkili kişiler, bu materyallerdeki güçlü ve zayıf yönleri belirleyerek öğrencilerin dil öğrenme deneyimlerini geliştirmek için bilinçli kararlar almalıdır. Bu çalışma ilkokul düzeyinde kullanılan İngilizce ders kitaplarının değerlendirilmesine yönelik öğretmen görüşlerini almak amacıyla tasarlanmıştır. Araştırmada ders kitaplarının değerlendirilmesi amacıyla Demir (2014) tarafından hazırlanan“Ders Kitabı Değerlendirme Kontrol Listesi”ölçeği kullanılmıştır. Değerlendirmeler“Dört Dil Becerisi ve Alt Becerisi”, (okuma, yazma, konuşma, dinleme, kelime bilgisi, dil bilgisi, telaffuz)“, ”Konu ve İçerik“, ”Yerleşim Düzeni ve Fiziksel Yapı“ ve ”Pratik Uygulamalar“ olmak üzere dört ana başlıkta yapılmıştır. Bu çalışmada hem nitel hem nicel araştırma yöntemleri bir arada kullanılarak karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ankete devlet okullarında ilkokul kademesinde görev yapan 41 öğretmen katılmıştır. Eğitimin temel uygulayıcıları öğretmenler olduğu için görüş ve önerileri bilimsel çalışmalar için önem arz etmektedir. Ankete katılan öğretmenler ”Evet“/”Hayır“/ ”Kararsızım" seçeneklerini işaretleyerek görüşlerini bildirmişlerdir. Ardından maddelerin yüzdelikleri alınmıştır ve görüşme soruları oluşturulmuştur. Ankete katılan öğretmenlerden 10 öğretmen ile görüşmeler yapılmış, açık uçlu sorular sorulmuş ve çözüm önerileri alınmıştır. Bu çalışmanın bulgularına göre, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretmenlerinin ders kitaplarına ilişkin birkaç temel tema ortaya çıkmıştır. Katılımcılar, ilgili ve ilgi çekici içerik gibi güçlü yönleri belirlerken, aynı zamanda konuşma ve dinleme becerilerine yeterince vurgu yapılmaması gibi zayıf yönleri de vurgulamışlardır. Ayrıca katılımcılar, daha etkileşimli etkinliklerin dahil edilmesi, kültürel çeşitliliğin ele alınması ve dil becerisi gelişiminin artırılması da dahil olmak üzere, ders kitaplarını iyileştirmeleri için yetkililere öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
As a foreign language, one of the necessities of contemporary life, English is gradually increasing its popularity in the world and our country. English, an integral part of the developing world, has now entered every aspect of our lives. It has shown itself in many areas from health to education, from trade to economy. Turkey has also taken steps towards innovations in education, as in every field, to adapt to the changes developing around the world. In the 4+4+4 education system implemented in 2012, the age range of English lessons was dropped from the 4th grade to the 2nd grade. This change has also brought about innovations in the English curriculum and coursebooks because coursebooks are an indispensable part of education to ensure equality in education and achieve the standard. The introduction of the 4+4+4 education system in Turkey, which included changes in the English curriculum, increased interest in evaluating the effectiveness of coursebooks within this new framework. Understanding how these changes impact teaching and learning should provide valuable information to education stakeholders. Evaluation of English coursebooks has a significant impact on educational practices and results. Educators and policymakers must make informed decisions to improve students' language learning experiences by identifying strengths and weaknesses in these materials. This study was designed to obtain teachers' opinions on the evaluation of English coursebooks used at the primary school level. In the research, the“Coursebook Evaluation Checklist”scale prepared by Demir (2014) was used to evaluate the coursebooks. Evaluations were made in four main areas:“Four Language Skills and Sub-Skills”(reading, writing, speaking, listening, vocabulary, grammar, pronunciation)“, ”Subject and Content“, ”Layout and Physical Make-up“ and ”Practical Considerations“. In this study, mixed method research was used by using both qualitative and quantitative research methods together. 41 teachers teaching at the primary school level in public schools participated in the checklist. Since teachers are the main implementors of education, their opinions and suggestions are important for scientific studies. Teachers who participated in the checklist expressed their opinions by selecting the ”Yes“/”No“/Undecided”options. Then, the percentages of the items were taken and interview questions were created. Interviews were held with 10 teachers who participated in the checklist; open-ended questions were asked, and solution suggestions were received. According to the findings of this study, several basic themes emerged regarding the coursebooks of Turkish teachers teaching English as a foreign language. While participants identified strengths such as relevant and engaging content, they also highlighted weaknesses such as lack of emphasis on speaking and listening skills. Participants also offered suggestions to officials to improve coursebooks, including more interactive activities, addressing cultural diversity, and increasing language skill development.