Türkiye'de felsefenin kurumsallaşması açısından Türkiye Felsefe Kurumu Ve Türk Felsefe Derneği'nin etkileri (1974-1998, 1987-1998)
The Affects of Turkish Philosophia Associotion and Turkish Philosophia agencis in respect of the being institution of philosophia in Turkey
- Tez No: 89889
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. MÜSLİM AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE FELSEFENİN KURUMSALLAŞMASI AÇİSİNDAN TÜRKİYE FELSEFE KURUMU VE TÜRK FELSEFE DERNEĞİ'NİN ETKİLERİ (1974-1998, 1987-1998) Leylâ ÖZAY GÖKTAŞ Danışman : Yrd. Doç. Dr. Müslim AKDEMİR 1999- SAYFA; 96 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Müslim AKDEMİR Bu tezin amacı; Türkiye'de felsefenin kurumsallaşmasının ne derece başarıya ulaştığını ve gerçekleştiğini Türkiye Felsefe Kurumu ve Türk Felsefe Derneği'nin faaliyetlerini inceleyerek ortaya koymaktır. Tezin içeriğinde; Türkiye Felsefe Kurumu ile Türk Felsefe Derneği'nin yapısı ve faaliyetleri ele alınmıştır. Bunun için Kurum ve Derneğin tüzük, bülten, faaliyet raporu, dergi ve toplantı tutanakları bizzat ilgili yerlerden temin edilerek incelenmiş, ayrıca Derneğin ve Kurumun sekreterleri ve bazı üyeleri ile de görüşülerek bu konuda sorular yöneltip ilgili cevaplar alınmış bu cevaplar da gerekli şekillerde tezde kullanılmıştır. Tez sonucunda ise; artık Türkiye'de felsefe alanında ciddi çalışmaların yapılmaya başlandığına, bu çalışmalarda ise her iki Kurum ve Derneğin de çok büyük katkıları olduğunu dikkat çekmiştir. Fakat felsefenin kurumsallaşması yolunda tamamen başarıya ulaşılamadığı, bu durumun nedenleri, göstergesi ve giderilme yolları da vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE AFFCCTS OF TURKISH PHILOSOPHIA ASSOCIOTION AND TURKISH PHILOSOFHIA AGENCIS IN RESPECT OF THE BEONG INSTITUTION OF PHILOSOPHIA TURKEY. Leyla ÖZAY GÖKTAŞ SUPERVISOR : YRD. DOÇ. DR. Müslim AKDEMİR 1999-PAGE:96 Jury : YRD. DOÇ. DR. Müslim AKDEMİR The aim of this thesis is to determine the extent of the philosophia as on institution by examing the efforts of Turkish philosophia Agent and Turkish philosophia Associontion it was evalvated, Turkish philosophia Agencie and philosophia Ass's statue and efforts in the thesis. Regulations, bulletins, reporst, megazines and meeting protocols a the agencies were supplied and examined. It was negatiated with secretary of Agencies and asked questions an this topic and finally the respond's were used convesi entlyin the thesis. It was concluded that considerable works on philosophia has been starled and those two institias have great etforts on this topic-Butit was realised that the institution of philosophia could not be schievend and the causes, indicators and solutions are considered.