Comparison of machine learning methods in predicting female labor force participation rates
Kadınların işgücüne katılım oranlarının tahmininde makine öğrenmesi metotlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 898911
  2. Yazar: EKİN DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT MÜMİN CILASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Veri Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezin amacı, kadınların işgücüne katılım oranlarının tahmininde makine öğrenmesi metotları içerisinde en iyi performans gösteren metodun hangi metot olduğunun belirlenmesi ve kadınların işgücüne katılımları üzerinde hangi faktörlerin en belirleyici olduğunun saptanmasıdır. Bu doğrultuda Dünya Değerler Araştırması'nın 1990-2022 dönemini kapsayan ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci dalgaları incelenmiştir. Makine öğrenmesi algoritmaları olarak sırası ile Logistic Regression, Naïve Bayes, KNN (k-nearest neighbours), Karar Ağacı (Decision Trees), SVM (Destek Vektör Makineleri), Rastgele Orman (Random Forests), GBM ve XGBoost kullanılmıştır. Kullanılan yöntemler performans metrikleri olan Doğruluk (Accuracy), Kesinlik (Precision), Duyarlılık (Recall), F1-Score, AUC ve ROC değerlerine bakılarak karşılaştırılmıştır. Bulunan sonuçlar en iyi performans gösteren metotların XGBoost ve Rastgele Orman (Random Forest) olduğunu göstermektedir. Bu sonuçların yanında, makine öğrenmesi metotları, sırası ile bir kadının eğitim seviyesinin, yaşının, çocuk sayısının ve gelir düzeyinin işgücüne katılım kararında en önemli etkenler olduğunu göstermiş, bir kadının ataerkillik seviyesinin ve dindarlığının işgücüne katılım kararında etkisinin sınırlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine which of the machine learning methods performs the best in predicting women's labour force participation rates and to determine which factors are the most significant in women's labour force participation. For this purpose, the second, third, fourth, fifth, sixth, and seventh waves of the World Values Survey which cover the period 1990-2022 are analyzed. Logistic Regression, Naïve Bayes, KNN (k-Nearest Neighbours), Decision Trees, SVM (Support Vector Machines), Random Forests, GBM (Gradient Boosting Machines), and XGBoost were used as machine learning algorithms. The methods used were compared based on performance metrics such as Accuracy, Precision, Recall, F1-Score, AUC, and ROC values. The results show that the best-performing methods are XGBoost and Random Forest. Along with these results, machine learning methods have shown that a woman's education level, age, number of children, and income level are the most important factors in her labour force participation decision, while a woman's patriarchal level and religiosity have limited effect on her labour force participation decision.