Serebral palsili çocuklarda servikal eklem pozisyon hissinin gövde kontrolü ve denge ile ilişkisi
The relationship of cervical joint position sense with body control and balance in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 898951
  2. Yazar: YAKUP CAN AYÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Serebral palsili (SP) çocuklarda servikal eklem pozisyon hissinin gövde kontrolü ve denge ile ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma yaş ortalaması 11.71±3.84 yıl olan 33 (13 kız - 20 erkek) SP'li çocuk (17 diparetik - 16 hemiparetik) ile gerçekleştirildi. Çalışmada olguların sosyodemografik bilgileri alındıktan sonra, motor fonksiyonları değerlendirmek için Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS), dengeyi değerlendirmek için Pediatrik Denge Ölçeği (PDÖ), gövde kontrolünü değerlendirmek için Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (GKÖS) ve servikal eklem pozisyon hissini değerlendirmek için Cervical Range of Motion (CROM) cihazı kullanıldı. Veriler IBM SPSS Statistics 22 programıyla analiz edildi. Çalışmanın bulgularına göre, cinsiyet ile PDÖ ve GKÖS toplam skorları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0,05). Cinsiyete göre tüm CROM değerlerinin anlamlı bir farklılık göstermediği (p>0,05) tespit edildi. SP tipi ile PDÖ arasında anlamlı bir farklılık görüldü (p0,05). SP tipi ile tüm CROM değerleri arasında anlamlı bir farklılık görülmedi (p>0,05). KMFSS seviyesi ile PDÖ ve toplam GKÖS skorları arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edildi (p0,05). Toplam CROM değerleri ile toplam PDÖ ve GKÖS skorları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0,05). Çalışmanın sonuçları, hemiparatik ve diparatik tip SP'li çocuklarda tüm hareketlerden elde edilen servikal eklem pozisyon hissi ile denge ve gövde kontrolü arasında bir ilişki olmadığını gösterdi. Daha önce SP'li vakalarda CROM ile servikal eklem pozisyon hissine ve CROM değerleri ile denge ve gövde kontrolünün ilişkilerine bakılan çalışma olmadığından bu çalışmanın ilerde yapılacak çalışmalara yol gösterici olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to examine the relationship between cervical joint position sense and trunk control and balance in children with cerebral palsy (CP), was conducted with 33 (13 girls - 20 boys) children with CP (17 diparetic - 16 hemiparetic) with an average age of 11.71±3.84 years. After the sociodemographic information of the cases was obtained in the study, Gross Motor Function Classification System (GMFCS) was used to evaluate motor functions, Pediatric Balance Scale (PBS) was used to evaluate balance, Trunk Control Measurement Scale (TCMS) was used to evaluate trunk control and Cervical Range of Motion (CROM) device was used to evaluate cervical joint position sense. Data were analyzed with IBM SPSS Statistics 22 program. According to the findings of the study, there was no significant relationship between gender and PBS and TCMS total scores (p>0.05). It was determined that all CROM values did not show a significant difference (p>0.05) according to gender. A significant difference was observed between CP type and PBS (p0.05). There was no significant difference between SP type and all CROM values (p>0.05). It was determined that there was a significant difference between the GMFCS level and the PBS and total TCMS scores (p0.05). There was no significant relationship between total CROM values and total PBS and TCMS scores (p>0.05). The results of the study showed that there was no relationship between the cervical joint position sense obtained from all movements and balance and trunk control in children with hemiparatic and dipparatic type CP. Since there has been no previous study examining the relationship between CROM and cervical joint position sense and CROM values and balance and trunk control in cases of CP, it was thought that this study would be a guide for future studies.