Analysis of ACTR3 gene expression in renal cell carcinoma
Böbrek hücreli karsınomda ACTR3 gen ekspresyonunun analizi
- Tez No: 898989
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Böbrek hücreli karsinom (RCC), özellikle dünya genelinde giderek daha yaygın hale gelen önemli bir sağlık sorunudur. Hedefe yönelik tedavilerin geliştirilmesi, hastalığın etiyolojisindeki moleküler yolların anlaşılmasını gerektirir. Böbrek kanseriyle ilişkili birçok gen arasında, tümör büyümesi ve hastalığın ilerlemesindeki olası rolü nedeniyle Actin-Related Protein 3 (ACTR3) geni ilgi çekmiştir. ACTR3, hücre içi taşıma, iskelet sistemi dinamikleri ve gen ekspresyonunun düzenlenmesi gibi birçok biyolojik süreçte rol alan aktinle ilişkili protein (ARP3) grubunun önemli bir bileşenidir. Çalışmanın amacı, böbrek hücreli karsinom dokusu ile kontrol böbrek dokusu arasında ACTR3 gen ekspresyonu seviyesini karşılaştırmaktır. Çalışmada gen ekspresyonunu analiz etmek için Kantitatif Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (qRT-PCR) kullanılmıştır. Araştırma. Çalışmada, 10 böbrek karsinomu doku örneği ve aynı hastalara ait 10 kontrol böbrek doku örneğini incelenerek gen ekspresyon seviyelerini analiz edildi. Kantitatif Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (qRT-PCR) ile analiz etmiştir. Araştırma, böbrek kanseri doku örneklerinde normal böbrek dokularına göre ACTR3 gen ekspresyonunda 1.147 kat değişim göstermiştir; ancak bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p = 0.578). Bu nedenle, böbrek kanseri ve ACTR3 ekspresyon seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve anlamak için daha büyük örneklem boyutlarıyla daha fazla araştırma yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Renal cell carcinoma (RCC), in particular, is a major health concern that is becoming more commonplace worldwide. Developing targeted therapeutics requires an understanding of the molecular pathways behind the disease's etiology. The Actin-Related Protein 3 (ACTR3) gene has drawn interest among the many genes linked to kidney cancer because of its possible involvement in tumor growth and disease progression. A crucial component of the actin-related protein (ARP3) group, ACTR3 is involved in a number of biological processes including intracellular transport, cytoskeletal dynamics, and gene expression regulation. The purpose of the study is to compare the role of ACTR3 gene expression level between renal cell carcinoma tissue and control renal tissue. Quantitative Real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR) was employed in the study to analyze gene expression. The study analyzed gene expression levels by examining ten renal carcinoma tissue samples and ten corresponding control renal tissue samples, both collected from the same group of patients using quantitative Real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR). The research demonstrated a fold change with 1.147 in ACTR3 gene expression in kidney cancer tissue samples relative to normal kidney tissues; however, this increase did not meet statistical significance, since (p = 0.578). Therefore, we think that more research using larger sample sizes is necessary to examine and comprehend the connection between kidney cancer and ACTR3 expression levels.