Tam dişsizlikte uygulanan tedavi seçeneklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of treatment options for complete edentulism
  1. Tez No: 899010
  2. Yazar: SEMİH TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN DEĞER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Tam dişsiz hastaların protetik tedavileri diş hekimleri için sorun oluşturmaktadır. Geleneksel tam protezler ve günümüzde kullanımı giderek artan implant destekli sabit ve hareketli protezler bu hastaların rehabilitasyonunda uygulanabilmektedir. Hastanın sistemik durumu, mevcut kemik yapısı, yumuşak doku desteği ihtiyacı, ekonomik durumu ve tedaviden beklentisine göre tedavi seçeneğine karar verilmektedir. Bu çalışmanın amacı hastaların demografik verileri kullanılarak protetik tedavilerin dağılımının retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu çalışmada 2018-2023 yılları arasında Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı'nda tedavisi tamamlanmış 1984 tam dişsiz hastanın kayıtları değerlendirilerek elde edilen veriler incelenmiştir. Tam dişsiz hastalara uygulanan tedavi seçenekleri geleneksel tam protez, implant üstü hareketli protez ve implant üstü sabit protez olacak şekilde üç ana başlıkla sınıflandırılmıştır. Hastaların demografik verileri ve tedavi seçeneklerinin dağılım oranları incelenmiştir. Bulgular: 1984 tam dişsiz hastanın 1009'u erkek, 975'i kadın olarak tespit edilmiştir. Hastalara uygulanan protetik tedavi seçeneklerinin dağılımı %88,8 tam protez, %6,6 implant üstü hareketli protez, %4,6 implant üstü sabit protez şeklinde bulunmuştur. Hastaların yaşlarının dağılımı %53,5'i 18-64 yaş, %33,3'ü 65-74 yaş, %11,6'sı 75-84 yaş ve yüzde 1,6'sı 85 yaş ve üstü şeklinde tespit edilmiştir. Çalışmamızda implant destekli protetik tedavi uygulanan hastaların yaşlara göre dağılımı %62,1'i 18-64 yaş, %30,4'ü 65-74 yaş, %7,1'i 75-84 yaş ve yüzde 0,4'ü 85 yaş ve üstü şeklinde bulunmuştur. İmplant destekli protetik tedavi uygulanan hastaların %58,9'una implant üstü hareketli protez %41.1'ine implant üstü sabit protez uygulanmıştır. Tam dişsiz hastalarda implant destekli protetik tedavi uygulama oranı incelenen 6 yıl sonunda %80,95 oranında artış göstermiştir. İmplant üstü protezler %53,1 oranında kadın hastalara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Prosthetic treatment of edentulous patients is a problem for dentists. Traditional complete dentures and implant-supported fixed and removable prostheses, which are increasingly used today, can be applied in the rehabilitation of these patients. The treatment option is decided according to the patient's systemic condition, existing bone structure, need for soft tissue support, economic status and expectation from the treatment. The aim of this study was to retrospectively evaluate the distribution of prosthetic treatments using demographic data of the patients. Method: In this study, the records of 1984 edentulous patients whose treatment was completed in Dicle University Faculty of Dentistry, Department of Prosthodontics between 2018 and 2023 were evaluated and the data obtained were analysed. The treatment options applied to edentulous patients were categorised under three main headings as traditional complete denture, removable prosthesis on implant and fixed prosthesis on implant. The demographic data of the patients and the distribution rates of the treatment options were analysed. Results: Of the 1984 edentulous patients, 1009 were male and 975 were female. The distribution of the prosthetic treatment options applied to the patients was 88.8% complete dentures, 6.6% removable prosthesis on implant, 4.6% fixed prosthesis on implant. The distribution of the ages of the patients was as follows: 53.5% 18-64 years, 33.3% 65-74 years, 11.6% 75-84 years and 1.6% 85 years and older. In our study, the age distribution of the patients who underwent implant-supported prosthetic treatment was 62.1% aged 18-64 years, 30.4% aged 65-74 years, 7.1% aged 75-84 years and 0.4% aged 85 years and older. Implant-supported removable prosthesis on implant was applied to 58.9% of the patients and fixed prosthesis on implant was applied to 41.1%. The rate of implant-supported prosthetic treatment in edentulous patients increased by 80.95% at the end of 5 years. Implant-supported prostheses were applied to 53.1% female patients.