Lisans öğrencilerinin bilimsel araştırma projesi hazırlama motivasyonlarına yönelik beklenti-değer-maliyet kuramı çerçevesinde bir ölçek geliştirme çalışması
A scale development study within the framework of the expectancy-value-cost theory for motivations of undergraduate students in preparing scientific research projects
  1. Tez No: 899013
  2. Yazar: MELİSA TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada lisans öğrencilerinin TÜBİTAK 2209-A araştırma projesi hazırlamaya yönelik motivasyon düzeylerini beklenti-değer-maliyet kuramı çerçevesinde belirlemek için Araştırma Projesi Motivasyon Ölçeği (APMÖ) geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma nicel yöntemlerden tarama deseni ile tasarlanmıştır. Hulleman ve diğerlerinin (2016) beklenti-değer-maliyet kuramına dair literatür özeti tablosundan yararlanılarak 60 maddelik soru havuzu oluşturulmuştur. Kapsam geçerliği için uzman görüşüne başvurulmuş ve çeşitli düzenlemeler sonucu taslak ölçek elde edilmiştir. Örneklem seçiminde ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. 131 kişiye ilk pilot ve 64 kişiye ikinci pilot çalışma yapılmıştır. Esas uygulamada çoğunluğu Yıldız Teknik Üniversitesi eğitim fakültesi ilköğretim matematik öğretmenliği bölümünden olan farklı bölüm ve sınıf düzeylerindeki 404 lisans öğrencisine uygulanmıştır. Açımlayıcı faktör analizi ile KMO Bartlett katsayısı 0,931 bulunmuş ve örneklem sayısının yeterli düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Son durumda dört faktörlü yapı elde edilmiştir. Ölçek bu haliyle toplam varyansın %71,389 lik kısmını açıklamaktadır. Doğrulayıcı faktör analizi ile ölçek uygunluk indeksleri CMIN/DF=2,31 GFI=0,902 NFI=0,93 CFI=0,959 RMSEA=0,057 SRMR=0,0517 bulunarak modelin uygunluğu doğrulanmıştır. Cronbach alfa güvenirlik katsayısı ise 0,922 bulunmuştur. Sonuç olarak birbiriyle uyumlu 23 maddeden oluşan ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a Research Project Motivation Scale (RPSMS) to determine the motivation levels of undergraduate students towards preparing a TÜBİTAK 2209-A research project within the framework of expectancy-value-cost theory. The study was designed with a survey design from quantitative methods. A question pool of 60 items was created by utilizing Hulleman et al.'s (2016) literature summary table on expectancy-value-cost theory. Expert opinion was consulted for content validity and the draft scale was obtained after various adjustments. Criterion sampling method was used in sample selection. 131 people were subjected to the first pilot study and 64 people were subjected to the second pilot study. In the main application, it was applied to 404 undergraduate students from different departments and grade levels, the majority of whom were from Yıldız Technical University, Faculty of Education, Department of Elementary Mathematics Teaching. With the exploratory factor analysis, the KMO Bartlett coefficient was found to be 0.931 and it was understood that the sample size was sufficient. Finally, a four-factor structure was obtained. In this form, the scale explains 71.389% of the total variance. Confirmatory factor analysis confirmed the appropriateness of the model with CMIN/DF=2.31 GFI=0.902 NFI=0.93 CFI=0.959 RMSEA=0.057 SRMR=0.0517. Cronbach's alpha reliability coefficient was 0.922. As a result, it was understood that the scale consisting of 23 compatible items was valid and reliable.