Hafif derecede işitme kayıplı çocuklarda işitme cihazı kullanımının değerlendirilmesi: Okuma ve yazma becerisi, spektral çözünürlük, gürültüde konuşmayı anlama ilişkisi
Evaluation of hearing aid use in children with mild hearing loss: Relationship between reading and writing skills, spectral resolution, speech understanding in noise
- Tez No: 899014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL TERLEMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA GÖÇMENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, bilateral hafif derecede sensörinöral işitme kayıplı (26-40 dB HL) olup işitme cihazı kullanan ve kullanmayan çocuklarda spektral algı, gürültüde konuşmayı anlama ve okuma yazma becerisini değerlendirerek bulguları normal sınırlarda işiten (≤ 25 dB HL) akranlarıyla karşılaştırmaktır. Metot ve Yöntem: Çalışmaya, 7-10 yaş aralığında normal işiten, bilateral hafif derecede sensörinöral işitme kayıplı olup işitme cihazı kullanan ve cihaz kullanmayan 16' şar kişi dahil edilmiştir. Katılımcılar gruplar arasında sınıf düzeyi (her grupta 1. Sınıf: 2, 2. sınıf: 4, 3.sınıf: 3, 4. sınıf: 7 katılımcı) ve cinsiyet (her grupta 11 kız, 5 erkek) açısından eşleştirilmiştir. Katılımcılara bilgi formu doldurtulduktan sonra akustik immitansmetri, akustik refleks, otoakustik emisyon, saf ses odyometri ve konuşma odyometrisi değerlendirmesi yapılmıştır. Spektral çözünürlük becerisi Spektral Modülasyon Rezolüsyon Testi (SMRT) ile; gürültüde konuşmayı anlama becerisi Türkçe Matriks Testinin (TMT) adaptif protokolü ile; okuma-yazma yetkinliği ise Okuma Yazma Bataryası (OYAB) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: İşitme ortalaması (İO), konuşmayı anlama eşiği (KAE), konuşmayı anlama testi (KAT), TMT ve SMRT değerlerinde kontrol grubu ile cihazlı grup arasında ve kontrol grubu ile cihazsız grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlenmiştir (p0,05). OYAB, okuma, anlama ve yazma bileşik puanı açısından kontrol, cihazlı ve cihazsız grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık elde edilmemiştir (p>0,05). OYAB alt testlerinin karşılaştırılmasında yalnızca metin yazma testinde cihazlı ve cihazsız grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate spectral perception, speech understanding in noise and literacy skills in children with bilateral mild sensorineural hearing loss (26-40 dB HL) with and without hearing aids and to compare the results with their normal hearing peers (≤ 25 dB HL). Study design and methods: The study included 16 participants aged 7-10 years with normal hearing, bilateral mild sensorineural hearing loss who used hearing aids as well as 16 participants who did not use hearing aids. We matched the participants between groups based on their grade (1st grade: 2, 2nd grade: 4, 3rd grade: 3, 4th grade: 7 participants in each group) and gender (11 girls and 5 boys in each group). Following the participants completion of the information form, we conducted an acoustic immitancemetry, acoustic reflex, otoacoustic emission, pure tone audiometry and speech audiometry evaluation.We assessed Spectral Modulation Resolution Test (SMRT) for spectral resolution ability, the Turkish Matrix Test (TMT) with the adaptive protocol for speech understanding in noise and Literacy Assessment Battery (LAB) for literacy competence. Results: Statistically significant differences were observed between the control group and the aided group as well as between the control group and the unaided group for hearing average (HA), speech recognition threshold (SRT), speech discrimination score (SDS), TMT and SMRT scores (p0.05). There was no statistically significant difference in the composite score of reading, comprehension and writing between the control, aided and unaided groups (p>0.05). A statistically significant difference between the aided and unaided groups was observed only in the writing test (p0.05).