Sıçanlarda yüksek voltaj kesikli galvanik stimülasyonun ve transkütan elektriksel sinir stimülasyonunun (TENS) epileptik nöbete yatkınlığa etkisinin ecog ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of high voltage pulsed galvanic stimulation and transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) on epileptic seizure suspension by ecog in rats
  1. Tez No: 899031
  2. Yazar: FIRAT ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA DİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Nöbet, epilepsi haricinde serebral palsi (SP) gibi birçok hastalıkta görülebilmektedir. İlaç tedavilerinin yan etkilere sahip olması gibi elektroterapi yöntemlerinin de epileptik nöbete sebep olabildiği bazı çalışmalarda gösterilmektedir. Elektroterapi yöntemlerinden transkütan elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) ve yüksek voltaj kesikli galvanik stimülasyonu (YVKGS) SP'li hastalarda kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, penisilin-G ile epileptik nöbet oluşturulan ratlarda, TENS ve YVGKS yöntemlerinin elektrofizyolojik etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada 40 adet erkek sıçan rastgele 5 gruba ayrıldı: kontrol (saline+TENS), kontrol (salin+YVGKS), epilepsi akut modeli (Penisilin-G, 500 IU/ 2,5 μl, intrakortikal), Model+TENS ve Model+YVGKS. Kontrol gruplarında tedaviler (20 dk) uygulandıktan sonra elektrokortikografi (ECoG) kaydı alındı. Model oluşturulan gruplarda ürethan anestezisi uyguladıktan sonra ECoG kaydı başlatıldı. İlk 5 dk bazal aktivite kaydedildikten sonra penisilin uygulaması yapıldı ve üç saat boyunca kayıt devam etti. Model+tedavi gruplarında önce TENS veya YVKGS uygulamaları yapıldı, ardından model oluşturuldu ve ECoG kaydı alındı. Çalışma bulguları, TENS yönteminin diken dalga frekansını azalttığını, YVKGS'nin ise değiştirmediğini gösterdi. Diken dalga genliklerinde gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç olarak, TENS uygulamasının YVKGS'ye göre epileptik nöbetler üzerine daha etkili olduğu gözlemlendi. TENS ve YVKGS'nin nöbetleri negatif yönde etkilememesi, nöbet gözlenebilen diğer hastalıkların tedavilerinde kullanılabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Seizures can be seen in many diseases other than epilepsy, such as cerebral palsy (CP). Some studies show that electrotherapy methods can cause epileptic seizures, just as drug treatments have side effects. Among the electrotherapy methods, transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) and high voltage intermittent galvanic stimulation (HVPGS) are used in patients with CP. The aim of this study is to examine the electrophysiological effects of TENS and HVPGS methods on rats in which epileptic seizures were induced with penicillin-G. In this study, 40 male rats were randomly divided into 5 groups: control (saline + TENS), control (saline+HVPGS), epilepsy acute model (Penicillin-G, 500 IU/2.5 μl, intracortical), Model+TENS and Model+HVPGS. In the control groups, Electrocorticography (ECoG) recording was taken after treatments (20 minutes). ECoG recording was started after applying urethane anesthesia in the model groups. After the first 5 minutes of basal activity were recorded, penicillin was administered and the recording continued for three hours. In the model+treatment groups, first TENS or HVPGS applications were performed, then the model was created and ECoG recording was taken. Study findings showed that the TENS method reduced the spike wave frequency, while HVPGS did not change it. No significant difference was observed between groups in spike wave amplitudes. As a result, it was observed that TENS application was more effective on epileptic seizures than HVPGS. The fact that TENS and HVPGS do not negatively affect seizures shows that they can be used in the treatment of other diseases in which seizures can be observed.