Türk halı kültüründeki motiflerin piksel sanatı ile NFT'ye dönüştürülmesi
Converting motifs in Turkish carpet culture into NFT with pixel art
- Tez No: 899052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP KANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gelenek ve görenekler, atalarımızdan bizlere kültürel bir miras olarak kalan maddi ve manevi değerlerimizdir. Türk kültüründeki geleneksel el sanatları da derin bir geçmişe sahip olup, bu kültürel değerleri yansıtan benzersiz sanat eserleridir. Ayrıca Türk el sanatları, zenginliği sayesinde zamana meydan okumaktadır. Teknolojinin ilerleme kaydetmesi ile yeni yaşam konforuna kapı aralanmış ve sanat da bu yeni düzende rol alarak değişime ve gelişime uğramıştır. Bu durum, dijital sanat kavramını da beraberinde getirmiştir. Geleneksel sanat, artık dijital sanat ortamlarda yeniden üretilip düzenlenerek sunulabilmektedir. Dijital sanat, zaman ve mekân problemine bir çözüm olmuş; sanat eserlerini sanal sergi, sanal müze, sanal pazarlama vb. birçok dijital mecra vasıtasıyla da geniş bir kitleye ulaştırabilmektedir. Toplumların değerleri, inançları, gelenekleri ve sanatı gibi unsurları içine alan kültür, teknolojik ilerlemelerle birlikte değişen yaşama uyum sağlamaktadır. Teknolojik gelişmeler, farklı toplumların birbirleriyle daha kolay iletişim kurmalarını sağlayarak kültürel etkileşimi artırmaktadır. Bu durum, toplumların kendi kimliklerini korurken aynı zamanda küresel düzeyde entegre olmalarına olanak tanımaktadır. Bu da kültürel değerlerin sürdürülebilirliği için verilebilecek en iyi örneklerden biridir diyebiliriz. Bu çalışmada Kültürel değerlerin sürdürülebilirliği amacıyla Türk kültüründe önemli bir yere sahip Türk dokumalarındaki Anadolu motifleri random yöntemiyle ele alınmıştır. Türk dokumalarındaki 12 Anadolu motifi seçilmiştir. Seçili Motifler dijital sanatın formatlarından piksel sanatı ile piksel tabanlı Photoshop programında stilize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditions and customs are material and spiritual values inherited from our ancestors and serve as a cultural legacy for us. Traditional handicrafts in Turkish culture have a deep historical background and represent unique artistic creations that reflect these cultural values. Additionally, due to their richness, Turkish handicrafts manage to stand the test of time. With advancements in technology, a new level of living comfort has emerged, allowing art to play a role in this new order, leading to transformation and development. This situation has also introduced the concept of digital art. Traditional artworks can now be reproduced and rearranged in digital art environments. Digital art has provided a solution to the problems of time and space, allowing art pieces to reach a wide audience through various digital mediums such as virtual exhibitions, virtual museums, and online marketing. Cultural factors such as a society's values, beliefs, traditions, and arts are adapting to the evolving ways of life facilitated by technological advancements. These developments enable different communities to communicate more easily with each other, enhancing cultural interaction. This condition allows communities to preserve their identities while simultaneously being integrated at a global level, serving as one of the best examples of the sustainability of cultural values. In this study, the sustainability of cultural values is explored through the examination of Anatolian motifs in Turkish textiles, which hold significant importance in Turkish culture, using a random selection method. Twelve Anatolian motifs from Turkish textiles were chosen. The selected motifs were stylized using pixel art, one of the formats of digital art, in the pixel-based Photoshop program.