Yüksek öğretimde öğrencilerin üniversite tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting students' choice in higher education
  1. Tez No: 899078
  2. Yazar: MELEK BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek öğretimde öğrencilerin üniversite tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilmiş“Üniversite Tercih Nedenleri Ölçeği”ile toplanmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için yine araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgiler Formu”kullanılmıştır. Öğrencilerin üniversite tercih nedenleri beşli Likert tipi derecelendirme kullanılarak ölçülmüştür. Araştırmanın örneklemini 7 coğrafi bölgeyi temsil etmesi açısından Isparta, Eskişehir, Sakarya, Kütahya, Konya, Samsun, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep illerinde 2008 sonrası açılan üniversitelerde öğrenim gören gelişigüzel örnekleme yöntemi ile belirlenen 350 öğrenci oluşturmaktadır. Toplanan nicel verilerin analizinde SPSS 25.00 programı kullanılmıştır; programda frekans analizi, ANOVA ve Welch testi ile bağımsız gruplarda t-testi analizleri yapılmak suretiyle sonuçlar değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler ışığında“her ile bir üniversite”politikası ve artan üniversite okuma maliyetlerinin öğrencilerin üniversite tercihlerini etkilediği bulunmuştur. Öğrenciler okudukları üniversitenin itibar ve olanaklarından memnun olmamalarına rağmen özellikle son dönemde artan kira fiyatları ve ailelerinin açlık sınırının altında kalan gelirlerinin onları sınırlandırması ile ya ailelerinin yaşadıkları illerdeki üniversiteleri ya da komşu illerde bulunan üniversiteleri tercih etmişlerdir. Araştırmanın sonuçlarından hareketle üniversite açma politikasında nicelikten ziyade niteliğe odaklanılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting students' preferences in higher education. To obtain data, survey design, one of the quantitative research methods, was used. The data of the study was collected through“Reasons for University Preferences”scale developed by the researcher. Likewise, a“Personal Informatiom Form”was developed and used to be able to determine the demografic characteristics of the participants. The reasons lying behind students' university preferences were measured through a five-point Likert scale. The sample of the study consists of 350 students selected through random sampling. In order to represent seven geographical regions of Turkiye, students studying at universities established after the year 2008 in Isparta, Eskisehir, Sakarya, Kutahya, Konya, Samsun, Kahramanmaras, Malatya and Gaziantep were chosen. For the analysis of the collected quantitative data, the SPSS 25.00 program was used. Frequency analysis, ANOVA test, Welch test, and independent samples t-test were performed to be able to evaluate the results. In light of the data gathered from the research,“a university for each and every city”policy and the increasing costs of attending university are found to have influenced students' university preferences. Although students are not fully satisfied with the reputation and facilities of the universities they attend, they tend to choose the universities either in thir hometown or close to it due to the rising rental prices and limited families' incomes, which are below the poverty line. Based on the results of the study, it is suggested that the policy of establishing universities should focus on quality rather than quantity.