Biyomimikri ile bütünleştirilmiş e-STEM modüllerinin geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi
Development, application and evaluation of e-STEM modules integrated with biomimicry
  1. Tez No: 806230
  2. Yazar: AYKUT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Çalışmanın amacı biyomimikri ile bütünleştirilmiş E-STEM modüllerinin geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesidir. Çalışma nitel araştırma yaklaşımlarından eylem araştırmasına göre tasarlanmıştır. Çalışma grubu Gaziantep ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir devlet ortaokulunda öğrenim gören beşinci sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışma grubu; (1) aşağıdan yukarı yaklaşımı, (2) yukarıdan aşağı yaklaşımı ve (3) iki yaklaşımın birleştirilerek uygulamanın gerçekleştirildiği grup olmak üzere üç farklı gruba ayrılmıştır. Bu kapsamda pilot uygulama 94, asıl uygulama 95 öğrenci olmak üzere 189 beşinci sınıf öğrencisi ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Biyomimikri ile bütünleştirilmiş E-STEM modülleri ilgili literatürden ve uzman görüşlerinden yararlanılarak geliştirilmiştir. Araştırma problemi eylem araştırmasının doğasında olduğu gibi araştırmacı öğretmenin biyomimikri ve girişimci projelerin (E-STEM) bütünleştirilmesi arayışından ortaya çıkmıştır. Pilot uygulama araştırmacı öğretmenin çalışmakta olduğu ortaokuldaki beşinci sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Uygulama sonrası son hali verilen modüllerin asıl uygulaması gerçekleştirilerek öğrenciler ve araştırmacı öğretmenden elde edilen verilere bağlı olarak modüllerin uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Veriler öğrencilerin süreçte tamamladıkları dokümanlar (günlükler, web siteleri, çalışma yaprakları, posterler) ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanılarak toplanmıştır. Ayrıca araştırmacı öğretmenin süreçteki alan notları ve kişisel yansıtmalarıda veri toplama sürecinde kullanılmıştır. Araştırma sonucunda biyomimikri ile bütünleştirilmiş E-STEM modülleri beşinci sınıf öğrencilerinin“girişimci özellikler”ve“girişimcilik”kavramı algılarına olumlu yansımalarının olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırmacı öğretmen verilerinden modüllerin beşinci sınıf öğrencilerinin eğitimi için uygun olduğu fakat teknolojik alt yapı bakımından donanımlı okullarda uygulanabilirliğin daha verimli olabileceği belirlenmiştir. Uygulama ile öğrencilerin biyomimikri ve girişimcilik kavramlarına ilişkin farkındalıkları sağlanmıştır. Çalışma grubundaki öğrencilerin tamamı tek bir canlının özelliğinden ilham alarak tasarım gerçekleştirmişlerdir. Gelecekte gerçekleştirilecek olan araştırmalarda birden çok canlının özelliklerinin bir araya getirilerek tasarımların oluşturulabileceği durumlar sunulabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop, implement and evaluate E-STEM modules integrated with biomimicry. The study was designed according to action research, one of the qualitative research approaches. The study group consisted of fifth grade students studying in a public secondary school affiliated to the Ministry of National Education in Gaziantep province. The study group was divided into three different groups; (1) the bottom-up approach, (2) the top-down approach and (3) the group in which the application was carried out by combining the two approaches. In this context, the study was conducted with 189 fifth grade students, 94 in the pilot study and 95 in the actual study. E-STEM modules integrated with biomimicry were developed based on the relevant literature and expert opinions. As is the nature of action research, the research problem emerged from the researcher teacher's search for the integration of biomimicry and entrepreneurial projects (E-STEM). The pilot application was applied to fifth grade students in the middle school where the researcher teacher was working. After the implementation, the actual implementation of the finalized modules was carried out and the applicability of the modules was evaluated based on the data obtained from the students and the researcher teacher. Data were collected from the documents (diaries, websites, worksheets, posters) and semi-structured interviews. In addition, the researcher teacher's field notes and personal reflections were also used in the data collection process. As a result of the study, it was determined that E-STEM modules integrated with biomimicry had positive reflections on fifth grade students' perceptions of“entrepreneurial characteristics”and“entrepreneurship”concept. In addition, the researcher determined from the teacher data that the modules are suitable for the education of fifth grade students, but the applicability in schools equipped with technological infrastructure may be more efficient. With the application, students' awareness of the concepts of biomimicry and entrepreneurship was ensured. All of the students in the study group realized a design inspired by the characteristics of a single living creature. In future research, situations where designs can be created by combining the characteristics of multiple living things can be presented.