Design of hybrid quantum convolutional neural network for ottoman character recognition
Osmanlıca karakter tanıma için hibrit kuantum evrişimsel sinir ağı tasarımı
  1. Tez No: 899098
  2. Yazar: NECATİ İNCEKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
3 kıtaya yayılmış geniş bir coğrafyada farklı etnik unsurları bünyesinde barındırmış olan Osmanlı imparatorluğunun miras bıraktığı metinler dil ve tarih araştırmalarına konu olmaktadır. Osmanlıca dil araştırmaları sırasında karşılaşılan en büyük zorluklardan birisi el yazısı metinlerin okunmasıdır. Özellikle el yazısı metinlerin okunması sırasında araştırmacılar çeşitli problemler ile karşılaşabilmektedir. Harflerin cümle içerisindeki konumlarına göre şekil değiştirmesi ve değişik el yazısı formatları metinlerin okunabilmesi için derin bir uzmanlık bilgisi gerektirmektedir. Bir çeşit karakter tanıma uygulaması olan bu problem çözmek için çeşitli makine öğrenmesi yöntemleri mevcuttur. Bu problemin çözümü için yapılan önceki çalışmalarda matbu tipindeki karakterlerin tanınması yüksek başarım ile gerçekleştirilmiştir. Fakat el yazısı tipinde olan karakterlerin tanınması hakkında yüksek başarımlı sonuçlar alınamamıştır. Bu yüzden bu çalışmada öncelikle derin öğrenme çeşidi olan klasik evrişimsel sinir ağları ve k
Özet (Çeviri)
Spread over three continents, the texts inherited by the Ottoman Empire, which hosted different ethnic elements in a vast geography, are the subject of language and history research. One of the most significant difficulties encountered during Ottoman language research is reading handwritten texts. Especially during the reading of handwritten texts, researchers may encounter various problems. The shape of the letters according to their position in the sentence and the different cursive formats require deep expertise to read the texts. Various machine learning methods are available to solve this problem, such as a character recognition application. In previous studies, printed characters have been recognized as having high performance. However, no high-performance results have been obtained for recognizing handwritten characters. Therefore, in this study, we first design and compare hybrid quanvolutional neural networks that use quantum computing, a type of quantum machine learning that can provide superiority