A run lenght encoding based variable byte compression of binary layer projection images for MSLA and DLP 3D printers
MSLA ve DLP 3B yazıcılar için ikili katman projeksiyon görüntülerinin çalışma uzunluğu kodlama tabanlı değişken bayt sıkıştırması
  1. Tez No: 899161
  2. Yazar: SEMİH ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, tek ikili görüntüler ve ardışık ikili görüntü grupları üzerinde çalışma uzunluğu kodlaması (RLE) kullanan hesaplama açısından verimli bir kayıpsız sıkıştırma algoritmasının geliştirilmesini ele almaktadır. Görüntüler, maskeli stereolitografi (mSLA) ve dijital ışık işleme (DLP) 3D yazıcıların dilimleme işlemi ile üretilen ikili katman projeksiyon görüntüleridir. Değişken bayt kodlaması, çalışma uzunluğu kodlamasının kullandığı tamsayıları daha yüksek sıkıştırma oranlarıyla saklamak için kullanılır. Bu algoritmanın birincil amacı, geleneksel görüntü sıkıştırma yöntemlerine kıyasla daha yüksek sıkıştırma seviyeleri elde ederken tek kartlı bilgisayarlarda kolay kullanılmayı sağlamaktır. Ayrıca, tek bir görüntüyü veya görüntü gruplarını çalışma uzunluğu kodlama algoritması tarafından kullanılacak 1 boyutlu dizilere dönüştürmek için tarama yöntemleri olarak adlandırılan çeşitli alan doldurma eğrileri kullanılmış ve karşılaştırılmıştır. Çizgi tarama, çevre tarama, zigzag tarama ve boustrophedonic tarama gibi yöntemlerin performansı, veri sıkıştırma işlemindeki etkinliklerini belirlemek için değerlendirilmiştir. Ayrıca, ardışık görüntüler arasındaki benzerliği daha etkili bir şekilde kullanmak için bitsel XOR işlemi kullanılmıştır. Yüksek benzerliğe sahip ardışık görüntüler için, bitsel XOR işlemi veri temsilindeki fazlalığı ortadan kaldırır ve RLE algoritmasının veriyi daha verimli bir şekilde sıkıştırmasını sağlar. Geliştirilen algoritmanın performansı mevcut sıkıştırma yöntemleri ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, önerilen algoritmanın ikili görüntüler için daha yüksek sıkıştırma oranlarına ulaşabildiğini ve etkili kaynak yönetimine sahip olduğunu ve bu sayede tek kartlı bilgisayarlarda kullanıma uygun olduğunu göstermektedir. Bu etkinlik, özellikle sınırlı kaynaklara sahip ortamlarda kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını garanti eder ve böylece gerçek dünya senaryolarındaki verimliliğini artırır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the development of a computationally efficient lossless compression algorithm utilizing run-length encoding (RLE) on single binary images or group of consecutive binary images. The images are the layer projection images which are generated by the slicing process of masked stereolithography (mSLA) and digital light processing (DLP) 3D printers. The variable byte encoding is used to store run length integer counts with higher compression ratios. The primary aim of this algorithm is to enable easy execution on single board computers while achieving higher compression levels compared to the conventional image compression methods. Additionally, various space filling curves are employed and compared for converting single images or group of images into 1D arrays to be used by run length encoding algorithm. Performance of methods such as line, perimeter, zigzag, and boustrophedonic scan are evaluated to determine their effectiveness in data compression process. Moreover, to use the similarity between consecutive images more effectively, bitwise XOR operation was employed. For consecutive images with high similarity, bitwise XOR operation removes the redundancy in the data representation and allows RLE algorithm to compress data more efficiently. The developed algorithm's performance was assessed by comparing it with current compression methods. The results show that the suggested algorithm can reach higher compression ratios for binary images and have effective resource management, making it suitable for use on single board computers. This effectiveness guarantees the best use of resources, especially in environments with limited resources, thereby improving its efficiency in real-world scenarios.