Antrenör öz yeterliklerinin antrenör ve sporcu ilişkisi üzerine etkisi
The effect of coach self-effi̇cacy on coach and athlete relati̇onshi̇p
- Tez No: 899162
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Antrenör öz yeterliklerinin antrenör ve sporcu ilişkisi üzerine etkisini belirlemek ve iletişim düzeyleri ile çeşitli değişkenler arasında nasıl bir bağlantı olduğunu ortaya çıkarmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi ile elde edilen veriler istatiksel olarak ele alınmıştır. Araştırmaya Bursa ilindeki antrenörlük belgesine sahip olan tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak yaş ortalaması 38,52±9,72 olan 243 antrenör katılım sağlamıştır. Antrenörlük tecrübe ortalaması 10,63±8,10 sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcı antrenörlere veri toplama araçları olarak; kişisel bilgi formu, Koçak (2020) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılmış olan“Antrenör Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmış, toplam 21 soru ile antrenörlerin mesleki öz yeterliklerine ve öz yeterlik inançlarını psikometrik özellikler ile ölçmek amacıyla uygulanmış ve Altıntaş, Kazak Çetinkalp ve Aşçı (2012) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılmış olan“Antrenör-Sporcu İlişkisi Ölçeği”kullanılmış Antrenörün sporcu ile olan ilişkisini değerlendirdiği“Antrenör Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerde homojen dağılımını tespit ettikten sonra verilerin analizinde ortalama, frekans, betimleyici istatistikler Spearman korelasyon analizi, Mann-Whitney U Testi ve Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre antrenör öz yeterlik ölçeği toplam puanı ve antrenör sporcu ilişkisi ölçeği alt boyutları arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Sporcu ile çalışma yılı değişkenine göre antrenör öz yeterlik ölçeği toplam puanı ve antrenör sporcu ilişkisi ölçeği alt boyutları arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Takım sporu ve bireysel spor değişkenine göre antrenör sporcu ilişkisi ölçeği alt boyutları arasında Bağlılık alt boyutu arasında anlamlı düzeyde (p0.05). Milli Takım antrenörlüğü değişkenine göre antrenör öz yeterlik ölçeği toplam puanı arasında anlamlı farklılık saptanmıştır (p>0.05). Ancak Milli Takım antrenörlüğü değişkenine göre antrenör sporcu ilişkisi ölçeği alt boyutları arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of coach self-efficacy on the relationship between coach and athlete and to reveal how there is a connection between communication levels and various variables. In the research, the data obtained with quantitative research method were handled statistically. A total of 243 full-time or part-time coaches with a coaching certificate in Bursa province participated in the study with an average age of 38.52±9.72 years. The average of coaching experience was 10,63±8,10. As data collection tools for the participant coaches; personal information form,“Coach Self-Efficacy Scale”, which has been validity and reliability study by Koçak (2020), was used to measure the professional self-efficacy and self-efficacy beliefs of the coaches with psychometric properties with a total of 21 questions, and“Coach-Sportsperson Relationship Scale”, which has been validity and reliability study by Altıntaş, Kazak Çetinkalp and Aşçı (2012), was used and“Coach Form”was used to evaluate the relationship between the coach and the athlete. After determining the homogeneous distribution of the data obtained, mean, frequency, descriptive statistics, Spearman correlation analysis, Mann-Whitney U Test and Kruskal Wallis test were applied in the analysis of the data. There was no significant difference between the total score of the coach self-efficacy scale and the sub-dimensions of the coach-athlete relationship scale according to the gender variable (p>0.05). There was no significant difference between the total score of the coach self-efficacy scale and the sub-dimensions of the coach-athlete relationship scale according to the variable of years of working with the athlete (p>0.05). There was a significant difference (p0.05). There was a significant difference between the total score of the coach self-efficacy scale according to the National Team coaching variable (p>0.05). However, no significant difference was found between the sub-dimensions of the coach-athlete relationship scale according to the variable of national team coaching (p>0.05).