Informed empathy in design practice: Exploring designers' empathy in reference to unfamiliar user groups
Tasarım pratiğinde bilgilenmeye dayalı empati: Tasarımcı empatisinin aşina olunmayan kullanıcı grupları üzerinden keşfedilmesi
- Tez No: 899220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KORKUT, DR. GÜLŞEN TÖRE YARGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Tasarım alanında giderek daha kritik bir kavram haline gelen empati, tasarımcıların sosyo-ekonomik, kültürel, fiziksel veya mesleki farklılıklar nedeniyle aşina olmadıkları kullanıcı gruplarını derinlemesine anlamalarını sağladığı için değerli bulunmaktadır. Ancak, 'empati' terimi tasarımda hala belirsizliğini korumakta ve çoğunlukla keşif amaçlı kullanıcı araştırmalarını tanımlamak için muğlak bir biçimde kullanılmaktadır. Kullanıcılarla empati kurmaya yönelik yöntemlere dair pek çok çalışma bulunmasına rağmen, tasarımcı empatisi kavramının ne olduğu ve nasıl tanımlanacağı konusundaki araştırmalar sınırlıdır. Bu tez, tasarımcı empatisini derinlemesine anlamak amacıyla, çeşitli aşina olunmayan kullanıcı gruplarıyla çalışan profesyonel tasarımcıların deneyimlerini incelemektedir. 20 yarı yapılandırılmış mülakata dayanan bu alan çalışması, empatiyi üç temel boyutta ele almaktadır: tutumsal, davranışsal ve değerlendirici. Çalışma, bu boyutların tasarım sürecinde tasarımcı empatisini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Temel bulgular, kişisel değerler ve mesleki sorumluluklar gibi tutumsal boyutların şekillendirdiği empati zihniyetinin, tasarımcıların empatiye yönelik motivasyonlarını ve değerlerini etkilediğini göstermektedir. Davranışsal boyutların tanımladığı eylemde empati, kullanıcıları anlamanın ötesine geçerek tasarımcı empatisinin organizasyonel, kültürel ve bağlamsal faktörlerden etkilendiğini ortaya koymaktadır. Düşünümde empati ise, değerlendirici boyutlar aracılığıyla tasarımcıların süreç boyunca empati zihniyetlerini ve eylemlerini sürekli gözden geçirip güncellemeleri gerektiğini vurgulamaktadır. Tez kapsamında literatüre bilgilenmeye dayalı empati kavramı tanıtılmış ve bu kavrama dayalı olarak ABE Bilgilenmeye Dayalı Tasarımcı Empatisi Çerçevesi geliştirilmiştir. Bu çerçeve, profesyonel tasarımcıların empatiyi pratikte nasıl tanımlayıp uygulayabileceklerine dair yol gösterici bir rehber niteliğindedir. Ayrıca, tasarım eğitmenlerine, empatiyi tasarım öğrencileri için temel bir yetkinlik haline getirme yollarını destekleyecek içgörüler sunmaktadır. Son olarak, bu çerçeve akademik alanda tasarımda empati üzerine yapılan çalışmalara yön verebilecek, uygulamaya dayalı kavramsal bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Empathy is increasingly recognized as a crucial yet complex concept in design, especially for fostering a deep understanding of unfamiliar user groups shaped by socio-economic, cultural, bodily, or professional differences between designers and users. Despite its importance, the term 'empathy' in design remains ambiguous, often broadly used to describe exploratory user research. While much attention has been given to methods for cultivating empathy, limited research exists on what truly defines designer empathy in design practice. This thesis addresses the gap in understanding designer empathy by investigating the experiences of professional designers working on various projects involving unfamiliar user groups. Through 20 semi-structured interviews, the study explores the attitudinal, behavioral, and evaluative dimensions of designer empathy, revealing how these perspectives shape designers' empathic design processes. Key findings show that the empathy mindset, shaped by attitudinal dimensions such as personal values and professional responsibility, plays a significant role in guiding designers' motivations and values for empathy. Empathy in action, characterized by behavioral dimensions, extends beyond mere user understanding and is strongly affected by organizational, cultural, and contextual factors. Empathy in reflection, tied to the evaluative dimensions, encourages designers to evaluate and adapt their mindset and actions throughout the design process. The thesis introduces the concept of informed empathy and develops the ABE Framework of Informed Designer Empathy which helps designers embed empathy as a defining quality in practice, supports educators in cultivating it as a core competency for students, and provides academia with a practice-based foundation for expanding empathy research in design.