In-service English teachers' perceptions of self-efficacy in teaching four basic language skills
Hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin dört temel dil becerisinin öğretimine yönelik öz yeterlik algıları
- Tez No: 899219
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Öğrencileri dilin doğal kullanıcısı olarak yetiştirmek, güncel çalışmalar ve Türkiye'deki güncellenmiş müfredatlar tarafından desteklenen ortak bir hedeftir. Bu durum, dört temel dil becerisinin öğretiminin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin dört becerinin öğretiminde algıladıkları öz yeterlik düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya Batı Karadeniz Bölgesinden toplam 258 hizmet içi öğretmen katılmıştır ve daha derinlemesine bilgi edinmek için 12 öğretmen ile görüşme yapılmıştır. Bu çalışmada demografik değişkenlerin İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik algılarını etkileyip etkilemediği de araştırılmıştır. Öğretmenlerle yapılan görüşmelerden, yeterliliklerini geliştirmeye yönelik öneriler de alınmıştır. Nicel veri toplamak için Taştan Aslaner (2019) tarafından geliştirilen bir ölçek kullanılmıştır. Nicel boyuttaki sonuçlar Jamovi programı ile analiz edilmiştir ve nitel boyut için MAXQDA (demo sürümü) programı kullanılmıştır. Bulgular öğretmenlerin İngilizcenin dört temel becerisini öğretme konusunda öz yeterlik algılarının yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmenlerin kendilerini en yeterli hissettikleri alan okuma öğretimidir. Üretken beceriler (konuşma ve yazma), alıcı becerilere (dinleme ve okuma) kıyasla daha düşük puanlar göstermiştir. Öğretmenlerin cinsiyeti, akademik derecesi, okul türü ve deneyimi anlamlı bir farklılığa yol açmamıştır. Ancak, İngilizce öğretmenliği ve İngilizce ile ilgili bölümlerden mezun olan öğretmenler, diğer bölümlerden mezun olan öğretmenlerle kıyaslandığında, genel olarak ve konuşma ve okuma öğretiminde daha yüksek öz yeterlik göstermiştir. Son olarak, öğretmenler öz yeterliklerini etkileme potansiyeli olan çeşitli konulardan bahsetmişlerdir. Öğrencilerin gelişimi ve katılımının, öğretmenlerin öz yeterlik algılarını artırdığı belirtilmiştir. Öğrencilerin isteksizliği, sınıfların kalabalık olması ve ders saatlerinin yetersiz olması katılımcılar tarafından kendilerini zorlayan faktörler olarak dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Educating students as natural users of the language is a shared objective, underscored by current studies and the updated curricula in Türkiye. This highlights the importance of teaching four fundamental language skills. The present study aimed to identify in-service English teachers' perceived levels of self-efficacy in teaching four skills. To collect quantitative data, a scale developed by Taştan Aslaner (2019) was used. A total of 258 teachers from the Western Black Sea Region participated and 12 were interviewed to provide deeper insights. This study also investigated whether demographic variables influenced English teachers' perceived levels of self-efficacy. Teacher suggestions to improve their efficacy were also drawn from interviews. The quantitative results were analyzed using Jamovi and for the qualitative part, MAXQDA (demo version) was used. The findings revealed that teachers' perceived self-efficacy was high in teaching four fundamental skills of English. The area that teachers felt most efficacious was teaching reading. Productive skills (speaking and writing) had lower ratings compared to receptive skills (listening and reading). Teachers' gender, academic degree, school type, and experience did not lead to significant differences. Teachers with degrees from ELT and English-related departments demonstrated higher self-efficacy overall, as well as in teaching speaking and reading, compared to those with degrees from other departments. Finally, teachers stated several issues that have the potential to influence their self-efficacy. Students' improvement and engagement were reported to boost teachers' perceptions of self-efficacy. Students' unwillingness, crowded classrooms and insufficient teaching hours were mentioned by the participants as factors that created challenges for them.