Sürdürülebilirlik ekseninde çağdaş sanat okumaları
A contemporary art analiysis within the concept of sustainability
  1. Tez No: 958615
  2. Yazar: SEMANUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜLÇİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Art History, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez çalışması, sürdürülebilirlik kavramını çağdaş sanat bağlamında ele alarak hem teorik bir okumayı hem de bu doğrultuda sanat uygulamaları sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç kapsamında tez dört ana bölümde toplanmıştır. Birinci bölümde tanım olarak sürdürülebilirlik ele alınmıştır; sürdürülebilirlik kavramı çevresel, ekonomik ve sosyal bileşenleriyle kapsamlı biçimde ele alınmıştır. Bu doğrultuda ikinci bölümde ise tüketim kültürü, bolluk ve çokluk olguları Baudrillard, Bauman, Bocock ve Featherstone gibi düşünürlerin görüşleri ışığında incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde sürdürülebilirlik kavramı sanat tarihi ekseninde değerlendirilerek, 20. yüzyıldan itibaren gelişen Kübizm, Dadaizm, Beat, Funk, Yeni Gerçekçilik, Yeni Dada, Pop Art, Arazi Sanatı, Çevreci Sanat, Fluksus ve Arte Povera gibi sanat akımları ile sürdürülebilirlik kavramı araştırılmıştır. Özellikle Arte Povera hareketi üzerinden sürdürülebilirliğe yönelik derinlemesine bir analiz yapılmış; bu hareketin doğaya dönüş, yeniden kullanım ve sıradan malzemelerle üretim gibi yaklaşımları incelenmiştir. Tezin son aşamasını oluşturan dördüncü bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan ve araştırmaya konu olan kavram/kavramlar üzerinden önermeler ortaya konarak üretilen işler/çalışmalarla oluşturulan sergi projeye dahil edilmiştir. Bu proje aracılığıyla kültürel sürdürülebilirlik, geleneksel el sanatları ve çağdaş sanat pratikleri bir araya getirilerek güncel bir yorum sunulmuştur. Çalışmada yöntem olarak kullanılan literatür taramasına ek olarak, yorumlar ve uygulamalı çalışmalarla destek verilmiştir. Araştırmada geçmiş kuşakların üretim pratikleri ile günümüz sürdürülebilirlik anlayışı arasındaki ilişkiyi sorgularken, sanatın hem bir ifade aracı hem de toplumsal farkındalık oluşturma gücüne sahip olma özelliği vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to address the concept of sustainability within the context of contemporary art, presenting both a theoretical framework and artistic practices aligned with this perspective. The study is organized into four main chapters. The first chapter focuses on defining sustainability, exploring the concept comprehensively through its environmental, economic, and social components. In line with this, the second chapter examines consumer culture, abundance, and excess through the perspectives of thinkers such as Baudrillard, Bauman, Bocock, and Featherstone. The third chapter evaluates the concept of sustainability within the context of art history, exploring art movements that emerged from the 20th century onward—such as Cubism, Dadaism, Beat, Funk, Nouveau Réalisme, Neo-Dada, Pop Art, Land Art, Environmental Art and Fluxus and Arte Povera—and their relationship to sustainability. Particular emphasis is placed on the Arte Povera movement, analyzing its approaches such as returning to nature, reuse, and production using ordinary materials. The fourth and final chapter includes a project designed by the researcher, comprising artworks and proposals based on the concepts explored throughout the thesis. Through this project, cultural sustainability, traditional crafts, and contemporary art practices are brought together to offer a contemporary interpretation. In addition to literature review as the primary research method, the study is supported by commentary and practical applications. The research seeks to question the relationship between past generations' production practices and today's understanding of sustainability, emphasizing the role of art as both a means of expression and a powerful tool for raising social awareness.