Tasarım teknolojilerinde Endüstri 4.0 ve Türkiye'de moda tasarım alanı üzerinden incelenmesi
Industry 4.0 in design technologies and fashion in Turkeyreview through the design space
- Tez No: 899243
- Danışmanlar: DOÇ. ZEHRA DOĞAN SÖZÜER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Teknolojik gelişmeler önü alınamaz bir hızda ilerlemekte olup yaşamın her alanına da farklı düzeylerde etki etmektedir. Moda da teknolojik gelişmelerden etkilenen bir alan olarak dikkat çekmektedir. Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte hem üretim ve yönetim aşamalarında hem tasarım aşamalarında hem de sunum aşamalarında önemli farklılıklar ve gelişmeler yaşanmaktadır. İşletmeler bu gelişmeleri takip ederek ürün ve hizmet kalitelerini arttırmanın yanı sıra yönetim süreçlerini kolaylaştırmak, rekabet güçlerini arttırmak ve sektörde fark yaratma çabası içerisindedir. Çalışma kapsamında tasarım teknolojileri özelinde moda sektöründeki işletmelerin Endüstri 4.0 uyumu ve kullanımının ele alınması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda hem teorik yaklaşımda bulunulmuş hem de yapılan saha çalışması neticesinde elde edilen veriler analiz edilmiştir. Çalışmanın teorik kısmında öncelikli olarak Endüstri 4.0'ı hazırlayan geçmiş dönemler ele alınarak, Endüstri 1.0, 2.0, 3.0 dönemlerine değinilmiştir. Endüstri 4.0 özelinde üretim teknolojileri alt başlıklar halinde incelenirken, Endüstri 4.0'ın avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedilmiş, sosyo ekonomik alanda Endüstri 4.0 başlığına yer verilmiştir. Sonrasında moda sektörü özelinde Endüstri 4.0 ele alınmış ve hem Türkiye'de hem de Dünya'daki gelişiminden bahsedilmiş, moda tasarım alanında kullanılan teknolojilere yer verilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise saha çalışması neticesinde elde edilen veriler betimleyici analiz metodu kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments are advancing at an unprecedented pace and affecting every aspect of life at different levels. Fashion also attracts attention as an area affected by technological developments. With today's technological developments, there are significant differences and developments in both the production and management stages, the design stages and the presentation stages. By following these developments, businesses are striving to increase their product and service quality, as well as to facilitate management processes, increase their competitiveness and make a difference in the sector.Within the scope of the study, it is aimed to address the Industry 4.0 adaptation and use of businesses in the fashion sector, specifically design technologies. In this regard, both a theoretical approach was made and the data obtained as a result of the field study was analyzed. In the theoretical part of the study, the past periods that prepared Industry 4.0 were discussed and the Industry 1.0, 2.0, and 3.0 periods were mentioned. While production technologies specifically for Industry 4.0 are examined under subheadings, the advantages and disadvantages of Industry 4.0 are mentioned and the title of Industry 4.0 is included in the socio-economic field. Afterwards, Industry 4.0 was discussed specifically in the fashion sector and its development both in Turkey and in the world was mentioned, and the technologies used in the field of fashion design were included. In the application part of the study, the data obtained as a result of the field study was obtained using the descriptive analysis method.