Hermann Brach ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanlarında yitirilmiş değerlerin incelenmesi
The study of lost values values in the novels of Hermann Broch and Yakup Kadri̇ Karaosmanoğlu
  1. Tez No: 89934
  2. Yazar: Y. TUNCER KÜÇÜKBATIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİK BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Ill ÖZET DOKTORA TEZİ HERMANN BROCH VE YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU'NUN ROMANLARINDA YİTİRİLMİŞ DEĞERLERİN İNCELENMESİ Tuncer KÜÇÜKBATIR Danışman : Yrd. Doç. Dr. Melik BÜLBÜL 1999- SAYFA:211 Jüri : Prof. Dr. Ahmet AKYOL Yrd. Doç. Dr. Melik BÜLBÜL Yrd. Doç. Dr. Turgut GÖĞEBAKAN Prof. Dr. Yılmaz ÖZBEK Yrd. Doç. Dr. Arif ÜNAL Platon'dan itibaren dünyanın sosyal yapılanması hep“değer olgusu”üzerine kurulmuştur. 19. yüzyılda bilimin bütün alanlarında kaydedilen gelişmelere karşı, Birinci Dünya Savaşı ve sonrasının getirdiği yıkımlar, çağın insanının bireysel bazda yaşamak zorunda kaldığı sıkıntılar, eski-yeni spekülasyonları, özellikle o ana kadar tabulaştmlmış olan değerler sisteminde köklü değişimleri de beraberinde getirmişti. Ussal bir düzen ve normlar dünyası deneyiminden, usdışı, farklılaşan değerler sistemine geçişi simgeleyen bütün bu gelişmeler, bir çöküş çağının sinyallerini vermekteydi. îşte bu çöküş çağının en önemli sorunu hiç şüphesiz değerlerin yitirimiydi. Değer açısından değişimlerin ve yitirimlerin yaşandığı 19. yüzyılın bu bağlamdaki tarihsel ve sosyo-kültürel boyutlarını araştırmak tezimizin ana amacıdır. İnceleme sahamızı genel çizgileriyle 19. yüzyılın Türk ve Alman toplumlarında değer yapısının roman nitelikli yazın ürünlerinde yansımış şekliyle değerlendirilmesi çerçevelemektedir. Her iki toplumda değerlerin yitirimine kadar gelişecek olan değişimler, sosyal çalkantılar, deneyimler ve yeni yapılanmalar çalışmamızın odak noktasını oluşturan açılımlardır. Bütün bu açılımlar karşılaştırmanın geniş olanaklarıyla genişlemesine farklılıklar ve benzerlikler çizgisinde irdelenecektir. Diğer ülkelerin kültürleriyle tanışmaya olanak veren karşılaştırma faaliyetleri, farklı ülkelerin insanlarının yaşamına ait gelenek, görenek ve değer yargıları gibi yaşantı kesitlerini karakteristik yönleriyle aydınlara ve okurlara yeni sosyal açılımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph.D. THESIS THE STUDY OF LOST VALUES IN THE NOVELS OF HERMANN BROCH AND YAKUP KADRİ KARAOSMANO?LU Tuncer KÜÇÜKBATIR Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Melik BÜLBÜL Jury 1999-PAGE:211 Prof. Dr. Ahmet AKYOL Y.Doç. Dr. Melik BÜLBÜL Y.Doç. Dr. Turgut GÖ?EBAKAN Prof.Dr. Yılmaz ÖZBEK Yrd.Doç.Dr. Arif ÜNAL Following Plato, the social structuring of the world has always been based on“value concept”. Despite all the developments in all branches of science in 19th century, the destruction brought by the First World War, the problems that the age caused people to experience, the speculations of the old and the new, especially brought along the radical changes in the tabulated value systems. All the changes signifying the transition from the world of a logical order and norms to the illogical and differing value systems were illustrating the indications of the destruction. The most important problem of this period of destruction was the loss of values, of course. The main objective of this thesis is to search the historical and socio-cultural dimensions of 19th century in which changes of value and the loss. The area of investigation is the reflection of Turkish and German societies in relation with value system in literature of novel kind. The focus of the study inclused the changes up to the loss of values, social instabilities, experience and new structures. The similarities and the differences are taken into account for comparison. The activity of comparison making the introduction of other cultures accessible, the tradition revealing the lives of people from other cultures, conventions and value judgements ofter the readers and the intellectuals new social conceptions with characteristic features.