Dijital medyada yapay zeka konulu haberlerin sunumu
Presentation of news on artificial intelligence in digital media
- Tez No: 899369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİ EKİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yapay zekâ teknolojisi toplumsal yaşamı derinden etkileyen yeni bir fenomen olmakta ve dijital medya alanında giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu fenomen oldukça dinamik bir yapıdadır ve her yeni dönemde gelişimini sürdürmektedir. Bu nedenle son yıllarda yapay zekâ konusu haberlerde sık işlenen konular arasındadır. Bu anlamda çalışmada, yapay zekâ haberleri içerisinde var olan aktörler ele alınarak haber içerikleri analiz edilmektedir. Yapay zekâ, derin öğrenme ve makine öğrenimi gibi konuların dijital medyada kamuoyuna nasıl sunulduğunu anlamak ve bu alandaki eğilimleri belirlemek için bu çalışma önemli bir katkı sağlayacaktır. Çalışmanın kapsamını pro.similarweb üzerinden yapılan analizler sonucunda, 2024 yılının Mart ayında en iyi performans gösteren ve en çok okunan üç farklı haber sitesi oluşturmaktadır. Bu üç farklı haber sitesi üzerinde yayınlanmış olan yapay zekâ odaklı haberler derlenmiş ve içeriğe göre sınıflandırılmıştır. Haberlerin kaynakları, yayınlanma sıklığı, haber türleri ve kullanılan görseller gibi değişkenler de incelenmiş, ayrıca Google Trends verileri kullanılarak yapay zekâ haberlerine yapılan arama trendleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı yapay zekâ konulu haberlerin dijital medyada nasıl sunulduğunu ortaya koymaktır. Çalışmanın yöntemi içerik analizidir ve buna yönelik olarak kodlama formu oluşturulmuştur. Çalışmanın evrenini dijital medyada yayın yapan tüm haber siteleri oluştururken örneklemi ise 2024 yılının Mart Hürriyet, Milliyet ve Mynet haber sitelerinde yer alan yapay zekâ konulu haberlerdir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence technology is a new phenomenon that profoundly affects social life and is gaining more and more importance in the field of digital media. This phenomenon is quite dynamic and continues to evolve with each new era. For this reason, in recent years, artificial intelligence is among the topics frequently covered in the news. In this sense, the study analyzes the news content by addressing the actors in artificial intelligence news. This study will make an important contribution to understand how topics such as artificial intelligence, deep learning and machine learning are presented to the public in digital media and to identify trends in this field. As a result of the analysis on pro.similarweb, the scope of the study consists of three different news sites that performed the best and were the most read in March 2024. Artificial intelligence-oriented news published on these three different news sites were compiled and classified according to content. Variables such as news sources, frequency of publication, news types and images used were also examined, and search trends for artificial intelligence news were evaluated using Google Trends data. The aim of the study is to reveal how news on artificial intelligence is presented in digital media. The method of the study is content analysis and a coding form was created for this purpose. The universe of the study consists of all news sites broadcasting in digital media, while the sample is the news on artificial intelligence in Hürriyet, Milliyet and Mynet news sites in March 2024.