Konaklama işletmelerinin sürdürülebilir turizm göstergelerine göre incelenmesi: Travelife sertifikasyon uygulama örneği
Examination of accommodation businesses according to sustainable tourism indicators: A Sample of travelife certification application
  1. Tez No: 899370
  2. Yazar: MUSTAFA SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin temel amacı, konaklama işletmelerinin sürdürülebilirlik performansını ölçmek ve değerlendirmek amacıyla Travelife sertifikasyonu uygulama örneği üzerinden bir analiz gerçekleştirmektir. Sürdürülebilir turizmin önemi giderek artmakta ve bu bağlamda konaklama işletmelerinin bu ilkede etkin bir rol oynaması beklenmektedir. Bu çalışmada, nitel veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup, toplamda 10 katılımcıdan oluşmaktadır. Bu araştırma kapsamında sürdürülebilir turizm uygulamaları hakkında bilgi tecrübe sahibi olan turizm sektörü profesyonelleri incelenmiştir. Bu profesyoneller, çeşitli otellerde çalışan kişileri kapsamaktadır. Bu geniş katılımcı kitlesi, otel sektöründe sürdürülebilirlik uygulamalarına dair bilgi ve deneyime sahip olan bireylerden oluşmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre otel yöneticileri sürdürülebilir turizm faaliyetlerinin oteller için önemli olduğunu, Travelife Sertifikası sahibi olmanın avantajlı olduğunu düşünmektedirler ve sertifikasyon kriterlerinin geliştirilmesinin ve sürdürülebilir turizm adımlarının arttırılmasını önermektedirler.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this thesis is to carry out an analysis through the Travelife certification application example to measure and evaluate the sustainability performance of accommodation establishments. The importance of sustainable tourism is increasing, and in this context, accommodation establishments are expected to play an active role in this principle. This study used semi-structured interviews as a qualitative data collection method. The research sample was determined by the maximum diversity sampling method and consisted of 10 participants in total. Within the scope of this research, tourism industry professionals with knowledge and experience about sustainable tourism practices were examined. These professionals include people working in various hotels. This large group of participants consists of individuals with expertise and experience in sustainability practices in the hotel industry. According to the research results, hotel managers think that sustainable tourism activities are essential for hotels and that having a Travelife Certificate is advantageous. They recommend developing certification criteria and increasing sustainable tourism steps.