Erken dönem uyum bozucu şemalar ile ilişki doyumu ve aldatmaya yönelik niyet arasındaki ilişki
The relationship of early maladaptive schemas and relationship satisfaction with intentions towards inidelity
- Tez No: 899385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Güncel araştırma, 18-65 yaş aralığında olan bireylerde, erken dönem uyum bozucu şemalar ve ilişki doyumu ve aldatmaya yönelik niyet arasındaki ilişkiyi incelemiştir. 278 (%69.5) Kadın ve 122 (%30.5) erkek olmak üzere toplam 400 katılımcıya internet üzerinden seçkisiz atama yöntemiyle ulaşılmıştır. Araştırma değişkenlerinin ölçülmesi için Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3), İlişki Doyum İndeksi, Aldatma Yönelik Niyet Ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Ölçekler arasındaki ilişki düzeyi ve yönü, Pearson Korelasyon yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Ölçeklerin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini anlamak amacıyla Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları, erken dönem uyum bozucu şemalar ve ilişki doyumu ile aldatmaya yönelik niyet arasında pozitif ve negatif yönlü anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği ile Erken dönem uyum bozucu şemaların, ilişki doyum indeksi değişkenleri arasında düşük ve orta düzey negatif korelasyonlar saptanmıştır. Duygusal yoksunluk, iç içe geçme/bağımlılık şemalarının ilişki doyumunu negatif yönde yordadığı görülmüştür. Başarısızlık şemasının aldatmaya yönelik niyeti pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Bununla birlikte, araştırma değişkenlerinin cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni hal, çalışma durumu gibi sosyodemografik değişkenlere göre farklılaştığı görülmüştür. Araştırma bulguları literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study examined the relationship between early maladaptive schemas and relationship satisfaction and intention to cheat in individuals between the ages of 18-65. A total of 400 participants, 278 (%69.5) women and 122 (30.5) men, were reached by random assignment method over the internet. Young Schema Scale Short Form-3 (YŞÖ-KF3), Relationship Satisfaction Index, Intentions Towards Infidelity Scale and demographic information form were used to measure the research variables. The data obtained were analyzed with SPSS 27.0 statistical program. The level and direction of the relationship between the scales were analyzed using Pearson Correlation method. In addition, Independent Groups t-test and ANOVA tests were applied to understand whether the scales differed according to demographic variables. The findings of the study showed that there were significant positive and negative relationships between early maladaptive schemas, relationship satisfaction and Intentions Towards Infidelity. Low and moderate negative correlations were found between the Intentions Towards Infidelity Scale and the early maladaptive schemas and relationship satisfaction index variables. It was observed that the emotional deprivation and enmeshment/undeveloped self schemas negatively predicted relationship satisfaction. The failure schema was found to positively predict the intention to infidelity. In addition, it was observed that the research variables differed according to sociodemographic variables such as gender, education level, marital status, and employment status. Research findings were discussed in the light of the literature.