Doğa bilincinin ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine aktarılmasında müziğin rolü
Write the title of your thesis using capital letters
  1. Tez No: 935995
  2. Yazar: ŞAHİKA DEMİRKAPILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Kaynakların Sürdürülebilir Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine doğa bilincinin müzik yoluyla aktarılmasını amaçlamaktadır. Doğanın hassas dengesi, jeolojik yapı, litoloj, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü ve iklim gibi unsurların uyumuyla sağlanırken, insan faaliyetleri bu dengeyi bozarak çevre sorunlarına yol açmaktadır. Genç nesillere doğa bilincinin kazandırılması, sürdürülebilir kalkınma ve doğanın korunması için kritik öneme sahiptir. Araştırmada, doğal döngülerin (örneğin karbon, oksijen, kükürt döngüleri) ve bu döngülerin şarkılarla nasıl işlendiği incelenmiştir. Ayrıca, Türk müziğinde doğayı tanıtan eserler ele alınarak, şarkıların bireylerde doğa sevgisi ve farkındalık oluşturmadaki etkisi vurgulanmıştır. Çevre temalı şarkıların, eğlenceli ve öğretici içerikleriyle öğrencilerde doğa dostu alışkanlıklar kazandırdığı görülmüştür. Sonuç olarak, doğa bilincinin kazandırılmasında müziğin etkili bir araç olduğu; şarkılar aracılığıyla doğanın tanıtılmasının hem bireysel hem toplumsal farkındalığı artırabileceği ifade edilmiştir. Özellikle çocuklar ve gençlere yönelik şarkılar, çevre sorunlarına dikkat çekerek, doğaya saygıyı teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to promote environmental awareness among elementary and secondary school students through music. The delicate balance of nature, formed by elements such as geological structures, lithology, topography, vegetation, and climate, is disrupted by human activities, leading to environmental issues like erosion and greenhouse gas emissions. To ensure sustainable development and protect nature, it is crucial to instill environmental awareness and love for nature in younger generations. The study explores how natural cycles, such as the carbon, oxygen, and sulfur cycles, are integrated into songs. It also examines the role of Turkish folk music in promoting awareness of nature. The findings show that songs, as powerful emotional and intellectual tools, significantly contribute to raising environmental consciousness. These songs, through their entertaining and educational content, help develop eco-friendly habits in students. In conclusion, the research highlights that understanding and loving nature are essential for fostering environmental consciousness. It emphasizes the effectiveness of using songs to convey the importance of nature and environmental issues to students, making music a valuable tool for creating both individual and collective awareness.