Türk Demokratik Partisi'nin Kuzey Makedonya siyasetindeki yeri ve Türk toplumuna etkisi
The role of the Turkish Democratic Party in North Macedonian politics and its impact on the Turkish community
- Tez No: 899430
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
“Türk Demokratik Partisi'nin Kuzey Makedonya Siyasetindeki Yeri ve Türk Toplumuna Etkisi”başlıklı çalışma, Kuzey Makedonya'daki Türk toplumunun siyasi temsilcisi konumundaki Türk Demokratik Partisi'nin ülkenin siyasi sahnesindeki rolünü ve bu rolün Türk toplumu üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Giriş kısmında, Kuzey Makedonya'nın coğrafi ve demografik yapısı detaylandırılmış; ülkenin nüfus ve etnik dağılımı ile tarihi gelişimi üzerinde durulmuştur. Kuzey Makedonya'nın siyasi yapısının analiz edildiği bölümlerde, ülkedeki siyasi partilerin yapıları ve siyaset üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda, Türk Demokratik Partisi'nin kuruluş süreci ve parti tüzüğü, Kuzey Makedonya'da yaşayan Türk toplumunun karşılaştığı sorunlar ve bu sorunların çözümüne yönelik Türk Demokratik Partisi'nin politikaları çerçevesinde ele alınmıştır. Tezin önemli bir parçası olarak, Kuzey Makedonya'da parti yetkilileriyle gerçekleştirilen görüşmeler, partinin iç işleyişi ve siyasi stratejileri hakkında derinlemesine bilgi edinilmesini sağlamıştır. Türk Demokratik Partisi Kuzey Makedonya siyasetinde önemli ve etkin bir yer tutmakta ve Türk toplumunun kültürel, sosyal ve ekonomik alanlardaki ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sunmaktadır. Sonuç olarak, Türk Demokratik Partisi'nin Kuzey Makedonya Türk toplumuna yönelik etkileri, parti politikalarının başarı düzeyi ve partinin gelecek perspektifleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study titled“The Place of the Turkish Democratic Party in North Macedonia Politics and Its Effect on the Turkish Society”,comprehensively examines the role of the Turkish Democratic Party, the political representative of the Turkish community in North Macedonia, on the country's political stage and the effects of this role on the Turkish community. In the introduction part, the geographical and demographic structure of North Macedonia is detailed, focusing on the country's population and ethnic distribution, as well as its historical development. In the sections analyzing the political structure of North Macedonia, the structures of political parties in the country and their impacts on politics are examined. In this context, the establishment process of the Turkish Democratic Party and the party statute are discussed within the framework of the problems faced by the Turkish community living in North Macedonia and the policies of the Turkish Democratic Party towards the solution of these problems. As an important part of the thesis, interviews with party officials in North Macedonia provided in-depth information about the party's internal functioning and political strategies.. The Turkish Democratic Party holds an important and active place in the politics of North Macedonia and contributes to meeting the needs of the Turkish society in cultural, social and economic fields.. Finally, the impacts of the Turkish Democratic Party on the Turkish community in North Macedonia, the success level of the party's policies, and the future perspectives of the party are evaluated.