Kışın olmadığı bir yerde denize yakın yaşamak: Antalya'daki Rusların kültürleşme sürecinde komşuluk ilişkileri
Living close to the seaside where there are no winters: Acculturation process of Russians residing in Antalya as exemplified in their neighboring relationships
  1. Tez No: 899432
  2. Yazar: ÖZEN ÖZLEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARDA ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) dağılmasıyla Türkiye'ye başlayan Rus göçü artan bir şekilde Antalya özelinde devam etmektedir. Bu durum ise farklı disiplinler tarafından farklı yönleriyle araştırmalara konu olmuştur. Alanyazına katkı sunmak amacıyla bu tez çalışması ile sosyolojik bir perspektiften Antalya'da kalıcı olarak ikamet eden Rusların komşuluk ilişkileri özellikle kültürleşme bağlamında ele alınarak incelenmiştir. Bu etnografide Ruslar ve Türklerin komşuluk ilişkileri ile ortaya çıkan kültürel değişim ve dönüşüm on altı katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek kayıt altına alınmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilere ek olarak Rusların günlük yaşantılarına dahil olunarak yapılan gözlemlerden ve saha notlarından faydalanılmıştır. Kültürleşmenin boyutlarını ayrıntılı olarak kayıt altına almak amacıyla katılımcıların sosyoekonomik ve sosyokültürel faaliyetleri de irdelenmiş ve elde edilen bulgular Antalya'nın sosyal dokusunda etkin olarak yer alan Rus nüfusun Türklerin komşuluk kültüründen etkilendiklerini göstermiştir. Bulgular ayrıca Rus toplumunda komşuluğa verilen önemin Türk toplumuna göre farklılıklar arz ettiğini ve Türk toplumunda komşuluk ilişkilerinin geçmiş dönemlere göre çözülme eğiliminde olduğunu işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Russian migration to Turkey, which started with the dissolution of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR), continues to increase in Antalya. This situation has been the subject of research by different disciplines in different aspects. To contribute to the literature, this thesis examines the neighborhood relations of Russians residing permanently in Antalya from a sociological perspective, especially in the context of acculturation. In this ethnography, the cultural change and transformation that emerged with the neighborhood relations of Russians and Turks were recorded by conducting in-depth interviews with sixteen participants. In addition to the data obtained from the interviews, observations made by participating in the daily lives of Russians and field notes were utilized. To record the dimensions of acculturation in detail, the socioeconomic and sociocultural activities of the participants were also examined, and the findings showed that the Russian population, which is actively involved in the social fabric of Antalya, is influenced by the Turkish neighborly culture. The findings also indicated that the importance given to neighborliness in the Russian society differs from the Turkish society and that neighborly relations in the Turkish society tend to dissolve compared to the past periods.