Dezavantajlı okul öncesi öğrencilerine yönelik Reggio Emilia yaklaşımına dayalı sanat eğitimi modeli geliştirme: Bir eylem araştırması
Developing a Reggio Emilia-based art education model for disadvantaged preschoolers: An action research
  1. Tez No: 899434
  2. Yazar: SEMANUR KULAN ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARTINA RIEDLER ERYAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuklara doğa ve günlük yaşamla iç içe geçmiş somut yaşantılar sunan ve bu yolla onların yeni keşifler yaparak öğrenmelerini sağlayan Reggio Emilia yaklaşımından yola çıkarak bir sanat eğitimi modeli geliştirmektir. Büyüme sürecindeki çocuğun gelişimini engelleyen katı kuralları ve geleneksel eğitim pratiklerini dönüştüren bu model, dezavantajlı okul öncesi öğrencilerine uygulanmıştır. Araştırma çerçevesinde geliştirilen Reggio Emilia yaklaşımıyla tasarlanmış sanat eğitimi modelinin dezavantajlı öğrencilerin kendilerini ifade edebilme, görsel okuma ve sunu, iletişim kurma, problem tanımlama ve çözme, yaratıcı düşünme ve işbirlikçi öğrenme becerilerini nasıl dönüştürdüğü incelenmiştir. Bu çalışmada araştırma ile uygulamayı bir araya getiren ve araştırma sonuçlarının uygulamaya aktarılmasını kolaylaştıran bir araştırma yaklaşımı olan nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Eylem araştırması uygulamada ortaya çıkan sorunların anlaşılmasına ve çözülmesine yönelik olarak uygulayıcıların tek başlarına ya da bir araştırmacı ile uygulama sürecini yürüttükleri çalışmaları içerir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an art education model based on Reggio Emilia approach, which offers children concrete experiences intertwined with nature and daily life, thereby enabling them to learn through new discoveries. This model, which transforms rigid rules and traditional education practices that hinder a child's development during their growth process, has been applied to disadvantaged preschool students.Within the resarch framework, the art education model designed with the Reggio Emilia approach has been examined in terms of how it transforms disadvantaged students abilities in self-expression , visual literacy , presentation , communucation , problem identification and solving,creative thinking and collaborative learning. In this study, a qualitative research approach known as action research has been employed, which combines research and implentation , facilitating the transfer of resarch findings into practice. Action research involves practitioners independently or with the guidance of a researcher adressing issues arising during implementation.